Už žádné "brejlení" na 3D

Martin Tůma  |  Technika

Filmy ve 3D dneska prostě frčí. Kina i televize se předhánějí v tom, kdo je „více 3D“. Avšak asi nejsem jediný, komu vadí nutnost nasadit si speciální brýle, bez kterých se žádná 3D projekce neobejde.

Ilustrační foto

Vyrobit 3D televizi, na jejíž sledování nepotřebujete mít brýle, není vůbec snadné. Odborně se tomu říká autostereoskopie a existují různé způsoby, jak tohoto jevu dosáhnout. Nejpoužívanější je tzv. paralaxová bariéra. V podstatě jde o zvrásnění displeje jemnými a přesně umístěnými zářezy. Je to podobné jako u obrázků, které se rozdávají třeba s jogurty. Když se na něj díváte z jedné strany, vidíte jiný obrázek, než když se dívate ze strany druhé.

Je to díky tomu, že na jedné straně hrbolků je jeden obrázek a na druhé jiný. A přesně toto je princip 3D displejů. Díky zvrásnění povrchu jsou na displeji zobrazovací prvky zvlášť pro levé, a zvlášť pro pravé oko – tím vzniká dojem trojrozměrného obrazu.

Japonská Toshiba jako první na světě uvede na letošní předvánoční trh 3D televizi s technologií Cell REGZA Engine, na kterou nebudete potřebovat 3D brýle. Prozatím nabízí modely o velikosti 20 a 12 palců. Pokud tedy hledáte opravdu hi-tech dárek pod stromeček, vyražte na nákupy do Tokia.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější