Úspory, nebo chiméra?

Josef Tuček  |  Věda

Nové zdroje světla spotřebují méně elektřiny než žárovky. Proto se dá čekat, že zvýší odběr energie. S tímto zdánlivě nesmyslným tvrzením přišel Jeff Tsao z amerických laboratoří Sandia a se svými kolegy je publikoval v časopise Journal of Physics D.

Jak je to napadlo? Žárovky odcházejí do muzeí. Zakazují je všude, kam se podíváme – v Evropské unii, Spojených státech, Kanadě, Rusku, Austrálii, Brazílii… Je to proto, že na světlo se v žárovce využije jen pět až osm procent elektřiny. Většina energie se zbůhdarma promění v teplo.

Vlády nechtějí, aby se plýtvalo strategicky významnou energií, jejíž výroba má ekologické dopady. Žárovky budou nahrazeny zářivkami a hlavně světlo vyzařujícími diodami (LED), které spotřebují o osmdesát procent elektřiny méně.

Ilustrační foto

Ale stejně elektřinu neušetříme, tvrdí Jeff Tsao. Nové zdroje světla mají levnější provoz, než kolik dnes stojí svícení žárovkami. Jakmile si lidé uvědomí, že mají světlo levné, začnou svítit víc. Vždyť například v uměle osvětlené místnosti je dnes desetkrát méně světla, než bývá přes den venku. Tak proč bychom si nepřisvítili? A žádné úspory energie nakonec nebudou, spíš naopak, soudí Tsao.

Propočítává také, že v historii lidé konstantně vydávali za světlo 0,72 procenta hrubého domácího produktu – ať už to bylo za svíčky, za olejové a plynové lampy, nebo nyní za elektřinu. Upřímně řečeno, nevypadá pravděpodobně, že si budeme pořizovat do místností více zářivek, než dnes máme žárovek. Tam spotřeba prostě musí klesnout, ať si Tsao počítá, jak chce – ledaže bychom přestali úplně zhasínat.

Na druhé straně je možné, že si třeba majitelé domů více osvětlí venkovní prostory, které zatím nechávají ve tmě. No, uvidíme, jestli má Tsao pravdu. Světový experiment, který to ukáže, už probíhá.

Zdroj: E15
Foto: Shutterstock

Nejčtenější