Umí naslouchat. A odhalit vyděrače

Ivana Karásková  |  Technika
Jan Málek

Pětatřicet let zkoumá telefonáty. Odborník na hlasy Jan Málek.

Policista Jan Málek je postrachem „bombových“ vyděračů. Znalec v oboru fonoskopie z Kriminalistického ústavu Praha identifikoval třeba muže, který před pár lety děsil lidi, když oznamoval uložení výbušnin ve stanicích metra. „Byl to bezdomovec, který v opilosti občas pocítil potřebu zavolat. Navíc ráčkoval, takže to byla hračka,“ říká Málek.

Jeho posudek byl i jedním z usvědčujících důkazů proti „kyanidovému vyděrači“. Ten v roce 2003 vyhrožoval otrávením jídla v pražských nemocnicích. Dostal sedmiletý trest vězení. Jan Málek je jediným znalcem v Česku, který se na policii zabývá studiem zvukových záznamů. Po pětatřiceti letech praxe slyší takřka „trávu růst“.

Jeho úkolem je identifikovat mluvčího a při špatné technické kvalitě záznamu rozšifrovat obsah hovoru. Lidský hlas se po pubertě až do začátku stárnutí příliš nemění. Z delších hovorů lze odhadnout věk, vzdělání či sociální zázemí mluvčího. Ten, kdo se snaží svůj projev zkreslovat, třeba mluvit hlubším hlasem, ale znalce neoklame.

Mnoho policistů už Jan Málek proškolil v taktice přijímání anonymních telefonátů. „Platí pár jednoduchých zásad, a to neskákat do řeči, nechat dotyčného domluvit, a hlavně se neptat, kdo volá,“ vysvětluje expert. Bombových vyděračů podle něj ubylo, zato se rozmáhá podvodné uzavírání různých smluv po telefonu.

Jan Málek zažil ještě kotoučové magnetofony, teď velebí počítače, které jeho práci výrazně zjednodušily. Budoucnost podle Málka „slibuje“ fonoskopii automatizaci. „Vyvíjí se software, který dokáže identifikovat mluvčího, nebo alespoň udělat prvotní síto. Vyhodnocení zvukového záznamu ale stejně zůstane na člověku,“ dodává dvaašedesátiletý znalec.

Loni dostal Jan Málek ocenění Veterán roku 2008 v anketě Policista roku. Jen svého nástupce autor tisíce znaleckých posudků zatím nenašel.

Zdroj: Sedmička

Nejčtenější