Trpěli Egypťané rakovinou?

Jaroslav Petr  |  Historie
Ilustrační foto

Stovky staroegyptských mumií prozkoumali Michael Zimmerman z Villanova University v Pennsylvanii a Rosalie Davidová z University of Manchester a narazili mezi nimi na jedinou oběť rakoviny.

Ta zemřela na rakovinu tlustého střeva v oáze Dakhleh před 1600 až 1800 roky. Ani v literatuře ze starého Egypta či jiných starověkých civilizací nenašli oba vědci zprávy o chorobách, které by naznačovaly, že se lidé setkávali s případy nádorových onemocnění častěji.

Zimmerman a Davidová ve studii zveřejněné ve vědeckém časopise Nature Reviews Cancer došli k závěru, že v pravěku i starověku byla rakovina vzácností a že se toto onemocnění rozmohlo až v posledních dvou staletích v důsledku nezdravé stravy a znečištěného životního prostředí.

Vědecká veřejnost reagovala na studii krajně podrážděně. Oponenti poukazují na fakt, že v pravěku a starověku žili lidé jen výjimečně déle než třiceti let. Rakovina je chorobou vyššího věku a i dnes je u lidí do třiceti let výjimečná.

Staří Egypťané zcela jistě nekouřili a nekonzumovali ve velkém destiláty, protože nic z toho v jejich době neexistovalo. Za nízký výskyt rakoviny však vděčili i smrti v poměrně nízkém věku.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější