Třídolarový mikroskop pro třetí svět

Martin Tůma  |  Věda

V rozvojovém světě se dnes zcela běžně umírá na choroby, která u nás známe jenom z lékařských seriálů v televizi. Problémem jsou kromě nedostatku léků i chybějící prostředky pro diagnostiku. Ale to se má změnit, díky elektronickému mikroskopu od profesora Aydogana Ozcana z The Ozcan Research Group.

Zařízení je koncipováno jako doplněk pro mobilní telefon nebo PDA připojitelný přes USB port. Místo skleněných čoček obsahuje světlocitlivý čip, který snímá obraz vzorku krve prosvíceného silnou LED diodou. O vyhodnocení dat se stará speciální software pro rozpoznání obrazu. Místo určováni tvarů ale tento program sází na rozptyl nebo ohyb světla procházejícího biologickým vzorkem.

Tak dokáže určit základní parametry krevní obrazu stejně jako celou řadů druhů bakterií. Software dokáže pracovat na mobilním telefonu, nebo je možné tento obrázek poslat přes mobilní síť kvůli konzultaci klidně přes půl světa. Cena tohoto zařízení nemá přesáhnout 3 USD, takže má být opravdu přístupné pro každého i v rozvojovém světě. Lékařům to umožní účinně aplikovat to málo léků, co mají. S namakaným mobilem se z vás za pár šlupek klidně může stát Dr. House.

Zdroje:
http://innovate.ee.ucla.edu/…nt-news.html#…
http://www.sciencedaily.com/…22164626.htm

Nejčtenější