Tričko místo neprůstřelné vesty

Martin Tůma  |  Věda

Byly doby, kdy spolehlivou ochranou před přilétávajícími projektily bylo plátové brnění z pár kila oceli. S vynálezem střelného prachu vývoj pokročil, dnešní prostředky balistické ochrany jsou o něco lehčí a spoléhají hlavně na kevlar nebo další kompozitní materiály, jako je například karbid bóru.

Bohužel jsou tyhle vesty přes veškerou snahu výrobců pořád nepohodlné, v zimě chladí a v létě hřejí. Kromě toho dokáží odřít tělo do krve na opravdu nečekaných místech.

Vědci z Univerzity v Jižní Karolíně přišli s nápadem, jak vyrobit neprůstřelnou vestu z obyčejného bavlněného trička. Dr. Xiaodong Li ve spolupráci s vědci z Číny a Švýcarska publikoval v posledním čísle časopisu Advanced Materials článek o tom, jak využít uhlík z bavlněných vláken trička na výrobu pružné karbid bórové tkaniny.

Výrobní postup je geniálně jednoduchý, nejprve tkaninu namočí do speciálního roztoku a poté ji vypečou v peci. Mohou tak nahradit těžké a křehké pláty lehkým a pružným materiálem, který kromě neprůstřelných vest určitě najde široké konstrukční uplatnění v leteckém a automobilovém průmyslu.

Pozn. autora: Existuje i jednodušší cesta, jak vyrobit neprůstřelné tričko – stačí jej dostatečně dlouho nosit a neprat, bohužel však postupem času prudce ztrácí pružnost.

Zdroj:
http://www.sc.edu/…sarticle.php?…

Nejčtenější