Tref se první ranou

Martin Tůma  |  Technika

Trefit první ranou vzdálený a pohybující se cíl je opravdové umění. Sniper musí odhadnout, co se střelou udělá boční vítr, jak moc musí předsadit před cíl v pohybu, o kolik výše nebo níže je cíl a jak to ovlivní dráhu střely. To všechno musí udělat za každé denní doby a každého počasí. Na druhou ránu už nemusí být příležitost. Není proto divu, že špičkoví odstřelovači jsou elitou armády každého státu.

Jenže armáda by chtěla mít odstřelovače z každého vojáka. A to vůbec není jednoduché. Odstřelovač musí mít k tomu vlohy a výcvik je časově i finančně náročný. Nezbývá, než aby vypomohla technika. Americká armáda má s balistickými výpočty dlouholeté zkušenosti u dělostřelectva, a teď se tato technika přesouvá k odstřelovačským puškám.

Ilustrační foto

I když po pravdě řečeno – takový Barret ráže 0.50 se od děla liší jenom počtem mužů obsluhy. Právě pro tuto třídu zbraní je určen projekt One Shot, který financuje DARPA. V jeho rámci firma Lockheed Martin „napěchovala“ na pušku zhruba stejnou výbavu, jako má samohybná houfnice Paladin.

Modul měří teplotu, vlhkost vzduchu, pomocí laseru určuje dálku k cíli a také směr a sílu bočního větru. To vše v každé denní době, za každého počasí. Potom navrhne střelci, jak korigovat zacílení. Místo dlouhého výcviku a praxe zastoupí špičkového snipera počítačový program.

První testovaná platforma One Shot byla spíše vhodná svoji velikostí pro houfnice, ale druhá generace se již dá kombinovat s běžně používanými puškohledy. Ostré vojenské zkoušky modulu One Shot na bitevním poli se chystají na podzim příštího roku.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější