Transformer od DARPA

Martin Tůma  |  Technika

Mít létající auto je asi snem každého, kdo uvízne v dopravní zácpě. Tento sen se však již brzy promění v realitu – koncem tohoto roku přijde na trh první sériově vyráběný kříženec automobilu a letadla – Terrafugia Transition. A vojáci nechtějí zůstat pozadu.

Projekt, jehož cílem je stroj spojující vlastnosti HUMVEE a vrtulníku Apache, dostal jméno Transformer (TX). TX bude dopravní prostředek pro čtyři vojáky s plnou výstrojí, použitelný též jako létající sanitka. Má dokázat kolmo startovat i přistávat (létat jako vrtulník) a má být robustní a odolný, což se bude dobře hodit pro evakuaci raněných z horké zóny pod palbou nepřítele.

Ilustrační foto

Na palubě bude inteligentní autopilot, díky němuž bude moci s TX létat i obyčejný řidič, a ne pouze vyškolený pilot vrtulníku. TX možná dokáže létat i zcela autonomně; tedy bez pilota nebo řidiče. TX má být schopno urazit minimálně 450 km, přičemž nezáleží na tom, jestli tuto vzdálenost urazí vzduchem, či po silnici.

I když je TX zatím pouze na papíře, nezůstane tam dlouho. Celý projekt pro DARPA zastřešují AAI Corporation společně s Lockheed Martin. Vývoj motoru si vzala na starost Pratt & Whitney Rocketdyne a Carnegie Mellon University, a o software a řídící systémy se postarají Aurora Flight Sciences s ThinGap a Metis Design Corp.

DARPA požaduje mít do roka hotovou studii o proveditelnosti, ale raději by měla rovnou plány na stavbu prototypu. Uvidíme, jestli je naše technika již natolik vyspělá, aby šlo tento projekt dotáhnout až do sériové výroby a bojového nasazení.

Další informace:
http://www.darpa.mil/…nsformer.pdf
http://auto.ihned.cz/…-za-3-mesice

Foto: Shutterstock

Nejčtenější