Tištěné RFID čipy

Martin Tůma  |  Technika

Radio Frequency Identification, nebo-li identifikace na radiové frekvenci, je přímým pokračovatelem čárového kódu. Tyto čipy umožní například bezdrátově snímat, jaké zboží máte v košíku, takže stačí projet kolem pokladny a ani nebudete muset vyskládávat zboží na pás. Bohužel, vysoká cena jednotlivých RFID čipů je dnes předurčuje spíše jako ochranný prvek před zcizením u drahých výrobků.

Univerzity v Rice v USA a v Sunčonu v Jižní Koreji publikovali společnou práci zaměřenou na výrobu tištěných RFID čipů. Speciálním inkoustem z uhlíkových nanotrubiček dokáží na papír nebo plastovou fólii natisknout plně funkční 16 bitový čip. RFID čipy se tak mohou stát přímo součástí obalu, podobně jako je tomu dnes u čárových kódů se všemi výhodami, které to má.

Ale nejsou to jenom RFID čipy, které se dají tisknout. Fraunhofer Institute for Silicate Research ISC z Würzburgu prezentoval metodu, jak tištěním vyrábět tepelné senzory, takové, které dokáží v reálném čase reagovat na teplo lidského těla. Jako příklad aplikace uvádějí dotykový displej mobilního telefonu, kterého se nemusíte dotýkat, systém reaguje na teplo už při pouhém přiblížení prstu. Za vším je výsledek projektu 3Plast, financovaného EU.

Zdroje:
http://www.media.rice.edu/…/NewsBot.asp?…
http://www.eurekalert.org/…ps032210.php

Nejčtenější