Tištěné barevné displeje

Martin Tůma  |  Věda

Všude kolem nás vrcholí volební kampaň, kdy tváře našich potencionálních budoucích vůdců na nás shlížejí z každého rohu. A teď si představte, že by se obrazy na reklamních billboardech hýbaly. To už není fikce, existují velkoplošné obrazovky, ale ty jsou velmi drahé.

Firma HP tento oznámila možnou výrobu plastických displejů za cenu zhruba 110 amerických dolarů za 1m2. Nově vyvíjený displej se obejde bez podsvícení a vystačí si s odraženým dopadajícím světlem, podobně jako obyčejný papír.

HP úzce spolupracuje s firmou SolarPower, od níž získal technologii potisku plastu vrstvou výkonných a rychlých tranzistorů, které řídí zobrazovací jednotky. Konkurenční technologie pracují s triplety, tedy používají pro jeden bod zobrazení 3 pixely různých barev a tak nevyužijí všechno dopadající světlo. Kromě toho to znamená více výrobních kroků a tím i více místa pro chybu, stejně jako vyšší výrobní cenu.

Oproti tomu HP používá unikátní metodu 3D litografie, která vytvoří celou strukturu naráz a tak dříve jmenované problémy obejde. HP není jedinou firmou, která vyvíjí tuto technologii, na trhu elektronických papírů přituhuje a ten, kdo dokáže dostat svůj výrobek na trh jako první, získá nezanedbatelnou výhodu.

Zdroje:
http://www.technologyreview.com/…uting/25138/?…

Nejčtenější