Terahertz v boji proti terorismu

Martin Tůma  |  Věda

Ačkoliv je to pro nás těžko pochopitelné, po tomhle světě pobíhá celá řada poblázněných lidí, kteří jsou ochotni ve jménu svého boha na sobě odpálit pár kilo výbušniny, jenom když cestou do slíbeného ráje přiberou co nejvíce nevěřících. Naposledy se to stalo v Moskvě, kde dvě muslimky v dopravní špičce pozabíjely v metru na 40 lidí.

Není divu, že se horečně hledají prostředky, jak zabránit podobným tragédiím. Jedním z nich je snímací technologie na frekvenci 1terahertz, tedy na pomezí mezi radiovými vlnami a světlem. Nedávno instalované osobní scanery na řadě letišť pracují právě s touto vlnovou délkou a při prohlídkách cestujících je dokáží doslova vysvléci donaha.

John Federici z univerzity v New Jersey a jeho tým dokázali celý proces převést do digitální podoby a díky tzv. syntentické apertuře* mohou pracovat s menším počtem vysílačů a přitom dosáhnout vyššího rozlišení i dosahu. Oboje zlevňuje a zrychluje proces detekce skryté výbušniny. Jednak tím, že každá výbušnina má v tomto záření svůj charakteristiký otisk, který může být sledován, a také tím, že technika pracující na 1THz je velmi drahá a menší počet vysílačů znamená menší náklady.

Díky tomuto výzkumu se snad v budoucnu dočkáme detekčních bran, které budou schopny automaticky rozpoznat skrytý přenos nebezpečné výbušniny a spustit tak poplach – zároveň s fotkou toho, kdo výbušninu na svém těle nese.

  • syntetická apertura znamená, že se výsledný paprsek skládá z několika menších.

Zdroj:
http://www.njit.edu/…2010-116.php

Nejčtenější