Technologie 2010

redakce formen  |  Technika

Technologické novinky, s nimiž se budeme setkávat v letošním roce, lze stručně shrnout do několika slov: 3D obraz a Skype v televizi, nové notebooky, tablety, chytré telefony a e-readery a k tomu rychlejší přenos dat. Na výstavě CES 2010 v Las Vegas bylo zřejmé, že se žádné rozpačité přešlapování na místě a oprašování starých modelů nekoná. Patříte-li k technickým fajnšmekrům a fandům, budete moci utrácet za spoustu novinek na trhu.

3D obraz do každé domácnosti

Většině zákazníků ještě neoschly slzy radosti z nákupu televize s Full HD rozlišením, které lze už i v ČR nakrmit obsahem HD televizních kanálů nebo disků z Blu-ray přehrávačů, a výrobci hlásí nález nové zlaté žíly v podobě 3D zobrazení. Majitelé Full HD přístrojů možná znovu sáhnou do kasičky a ti, kteří se k nákupu ještě nerozhodli, budou mít další důvod, proč konečně opustit VHS a DVD přístroje, s nimiž na smetiště dějin (v podobě sběrného dvora na recyklaci starých elektropřístrojů) odvezou i CRT televizor nebo monitor.

Prakticky všichni přední výrobci plazmových a LCD televizorů na CES 2010 představili řešení prostorového 3D obrazu, k jehož přehrávání budete potřebovat nějaký zdroj (3D Blu-ray, speciální kameru, koncem roku po úpravě firmwaru postačí i herní konzole Playstation 3), aktivní nebo pasivní televizní obrazovku a speciální 3D brýle. Navrch mají zatím televize s aktivní obrazovkou, které generují obraz v plném rozlišení, zobrazují s dvojnásobnou frekvencí (240 nebo 480 snímků za sekundu) a pomocí infračerveného paprsku komunikují se speciálními brýlemi s vrstvou tekutých krystalů. Brýle střídavě zakrývají obraz pro pravé a levé oko tak, aby se k němu dostala jen „správná“ polovina promítaných snímků. Každé oko tak vidí obraz jinak posunutý a mozek z obou obrazů spojí celek s prostorovým dojmem.

Nové 3D televize samozřejmě zvládnou přehrávání i běžných pořadů s 2D grafikou a vysokým nebo běžným rozlišením, v případě 3D obrazu však nabídnou nesrovnatelně větší zážitek. K masivnímu rozvoji 3D podobně jako u Full HD musí přispět jak dostupnost přístrojů, tak dostupnost správného obsahu. První 3D televize se na našem trhu objeví již v prvním pololetí 2010 (například LG a Panasonic), několik 3D filmů (maximálně pár desítek) bude možné také koupit, ale na 3D televizní kanály budeme čekat déle.

V USA se na jejich tvorbě podílí například Panasonic (3 speciální kanály), další fúzi nedávno oznámily společnosti Sony, IMAX a Discovery Channel. S vysíláním se má začít na začátku příštího roku, a to čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Trojrozměrné televize hýbou i starým kontinentem. V Evropě se na spolupráci totiž dohodl majitel UPC s korejským výrobcem elektroniky Samsung.

Skype v televizi

Technologickou novinkou je zařazení žluté barvy k základní trojici červené, zelené a modré (RGB). Televizor Sharp s technologií QuadPixel díky kombinaci barev RGBY dokáže zobrazit více než bilion barevných odstínů. LED podsvícení, které bylo použito u spousty nových televizí na výstavě CES 2010, výrazně zlepšuje kvalitu obrazu. Novinky pro rok 2010 jsou znovu tenčí než předchozí modely, objevují se zařízení s velmi malým okrajem obrazovky a překvapením bylo rovněž oznámení nového využití TV. Nové řady LCD a plazmových televizí LG a Panasonic mohou být vybaveny kamerou a mikrofonem, s nimiž (po připojení k internetu) umožní telefonování Skype.

Na rychlé datové lince by měly být podporovány také videohovory v HD kvalitě. Na nedávném veletrhu v Las Vegas zástupci společnosti Skype uvedli, že její službu budou podporovat televizory řad VT a G od japonské společnosti Panasonic a korejský koncern LG nechá Skype zabudovat do šestadvaceti nových modelů televizí s LCD, ale také plazmovými obrazovkami v různých velikostech.

Rychlejší a lépe přenositelné počítače

Notebooky a jejich mladší a menší sourozenci v podobě netbooků/mini notebooků svým počtem již nějakou dobu převyšují běžná stolní PC s krabicí komponent, klávesnicí a samostatným monitorem. Uživatelé a zákazníci se v roce 2010 mohou těšit ze zařízení, která budou vybavena rychlejšími a úspornějšími procesory a grafickými kartami, vydrží bez napájení (jen na baterii) pracovat delší dobu, budou využívat SSD disky (rychlé paměťové banky bez pohyblivých částí) vyšší kapacity a objeví se v nich nové rychlé rozhraní USB 3.0 pro nejméně 10× rychlejšípřenos dat.

Úspěšný nástup operačního systému Windows 7 s výrazně lepší podporoudotykových obrazovek dal vzniknout většímu množství přenosných počítačů s výklopným otočným displejem, které může majitel využít jako tablet, objeví se samostatné „čistokrevné“ tablety jen s dotykovým displejem a virtuální klávesnicí, trh bude zaplavován množstvím e-readerů s podsvícenou či nepodsvícenou obrazovkou z tekutých krystalů. Z novinek uvedených na CES 2010 jistě stojí za zmínku hybridní notebook Lenovo IdeaPad U1, který v sobě spojuje dva přístroje.

Jako notebook s rychlým dvoujádrovým procesorem využívá systém Windows 7, standardní klávesnici a běžná rozhraní pro připojení periferií a počítačové sítě. Z víka je možné vyjmout displej s úhlopříčkou 11,6“, který pak funguje jako samostatný multidotykový tablet se systémem Linux. Kombinace notebooku a tabletu bude na trhu v letošním roce za necelých tisíc dolarů.

Eleganci, výkon, zajímavou cenu a snadné ovládání předvedl model HP Mini 5102 – netbook s multidotykovou obrazovkou s úhlopříčkou 10,1“ a cenou kolem 400 dolarů. Zákazník si bude vybírat mezi různými operačními systémy: FreeDOS, Linux, Windows XP nebo Windows 7. Pozornost upoutal také e-reader/netbook MSI s dvojicí displejů 10,1“, dvoujádrovým procesorem Atom, systémem Windows 7 a samozřejmě jen virtuální klávesnicí na spodní obrazovce.

Spolupráce společnosti Asus s designéry Bang & Olufsen vyústila ve vytvoření notebooku NX90Jq s velkým krycím víkem se zabudovaným 18,4palcovým displejem a dvojicí touchpadů po stranách klávesnice. Čtyřjádrový procesor Corei7, výkonná grafika NVIDIA GeForce GT 334M, ohromující kapacita disků 1280 GB, Blu-ray mechanika a podporou USB 3.0 nebude zadarmo. Cenu bohužel zatím neznáme, ale bude skutečně velmi vysoká.

Chytré telefony

Těžko říct, zda budou nové telefony mnohem chytřejší než ty starší. Bezpochyby však nabídnou větší displeje s úhlopříčkou mezi 3,5 a 5 palci, lepší ovládání na větší virtuální klávesnici, zajímavější programové vybavení s podporou různých multimediálních formátů a všudypřítomných sociálních sítí a doufejme, že alespoň stejnou výdrž baterie. V roce 2010 bychom se měli dočkat jednotného napájecího adaptéru pro všechny nové telefony, častěji narazíme na přístroje podporující dobíjení pomocí solárních článků nebo vybavené rychlými procesory, dosud použitými jen u rozměrově větších netbooků.

Novinky na trhu se budou chlubit zabudovanými fotoaparáty s větším rozlišením a podporou HD videa, které pomocí instalovaných programů snadno přenesete na YouTube nebo jiný videoportál. Častokrát se bude skloňovat Android, neboť tento systém proniká stále více jak do povědomí uživatelů, tak do sortimentu téměř všech velkých výrobců mobilních přístrojů. I mezi telefony má Lenovo svoje želízko v ohni v podobě telefonu Lenovo Lephone, fungujícího samostatně nebo s přidanou klávesnicí (podobně jako dříve popsaný notebook IdeaPad). Bude pracovat se systémem Android, využije dotykovou obrazovku s rozlišením 800×480 bodů a dvojici kamer/fotoaparátů (na přední a zadní straně).

Jako nejlepší mobil se systémem Windows Mobile byl označen model HD2 (původně se měl jmenovat Leo) společnosti HTC s kvalitním dotykovým displejem 800×480 bodů a úhlopříčkou 4,3“, perfektním designem a zpracováním. Právě dotykový displej je největší lahůdkou tohoto přístroje. „Nejlepší Windows mobil všech dob“, jak unisono znějí komentáře k telefonu mezi odbornou a laickou veřejností, se pyšní prvním kapacitním WVGA zobrazovačem, který umožňuje tahem prstů velmi snadno zobrazovat a zoomovat webové stránky, soubory Microsoft Office, PDF dokumenty a obrázky.

Velký displej rovněžpořádně zrychlí psaní na softwarové klávesnici. Výstavní kousek tchajwanské společnosti využívá novou čipovou sadu Qualcomm v čele s 1GHz procesorem a nabízí zvýšený výkon, který vylepšuje například rychlost aplikací, videí nebo her. Nedotovaná cena jedinečného mobilu u českých operátorů se nyní pohybuje okolo patnácti tisíc korun.

Domů, do kanceláře, do automobilu…

Informační technologie a spotřební elektroniku zatím nacházíme spíše doma a v kanceláři, na výraznější zabudování do běžných automobilů teprve čeká. V autech narazíme na navigační systém GPS, audio či video s menší středovou nebo větší střešní (výklopnou) obrazovkou. Rok 2010 by měl být obdobím větší koncentrace přístrojů do jednoho celku, se snadným ovládáním od volantu nebo ze středové konzole a jednoduchým oddělením funkcí dostupných pro řidiče a spolujezdce. Lepší mapy, videa z webu nebo písničky z internetových rádií budete mít vždy po ruce. Dostupné budou i vaše dokumenty uložené na nějakém webovém úložném prostoru.

Rychlost jejich stažení ale zatím neovlivníte. V tom budou muset pomoci operátoři a zavedení rychlých datových služeb, dostupných nejen ve velkých aglomeracích, ale také v malých vískách. Držme si palce, aby jim to netrvalo moc dlouho.

Zdroj: Formen

Nejčtenější