Taranis

Martin Tůma  |  Technika
Taranis

Už dlouho se to šušká, ale je to čím dále více zřejmé – pilotovaným bojovým letounům zvoní hrana. A to na obou stranách Atlanitku.

F-35 Lighting II bude asi posledním americkým bojovým letounem s pilotem na palubě. Výcvik pilota je drahý a lidé nesnesou takové přetížení a stres při bojových manévrech, jako stroje. A místo, které zabírá pilot, jeho sedačka a kokpit s pancéřováním, lze určitě využít efektivněji. Nástupce F-35 a F-22 bude dálkově ovládaný letoun s prvky pokročilé umělé inteligence, který zřejmě vzejde z programu X-47 Pegasus.

Ale vývoj probíhá i na druhé straně oceánu. Britský koncern BAE v uplynulých dnech poodhalil roušku kolem svého stealth bezpilotního letounu Taranis. Prototyp letounu, který má jméno po keltském bohu hromu, byl odborné veřejnosti představen ve Warton 12. července tohoto roku.

BAE prezentuje tento letoun jako plně autonomní, schopný vykonávat „deep mission“, tedy plnit úkoly i mimo dosah dálkového ovládání. Pokud je to pravda, tak je Taranis prvním z rodu Terminátorů. Výběr cíle a následný útok na něj, byla doposud lidská práce a lidské rozhodnutí vykonáváné stroji. Ale Taranis má být schopen si v cílové oblasti sám najít cíl a zaútočit na něj.

Kromě úderů na pozemní cíle má tento dron umět svádět i vzdušné souboje s letadly protivníka. První letové zkoušky prototypu jsou očekávány v příštím roce. Budoucnost ukáže, jestli náhodou neotvíráme Pandořinu skříňku plnou vraždících robotů.

Zdroj:
http://www.baesystems.com/…is/index.htm
http://en.wikipedia.org/…-47A_Pegasus

Nejčtenější