Tajné komnaty Karlštejna

Pavla Švédová  |  Historie

Začíná sezona na Karlštejně. Pronikli jsme do míst, kam je vstup zakázán. „Komnaty Karlštejna, kam se turisté nedostanou, tvoří tak pětinu z celkového počtu místností,“ říká kastelán Jaromír Kubů.

Jednou z nich je jeho kancelář, další „tajné“ komnaty jsou o patro níže. Tam mají zázemí průvodci, vedle je V.I.P. pokoj. Nečekejte ale postel s nebesy. Výhled do podhradí je však k nezaplacení. „Zkratka znamená velký inspekční pokoj. Přespávají tam třeba řemeslníci,“ vysvětluje Kubů.

Klesáme. Směrem k nádvoří jsme pod úrovní země, na opačné straně je z okének vidět do obce. Úzkou chodbou jdeme do sklepa, odkud vedou dvířka na parkán. „Tady roku 1535 Kateřina Lažanská zavraždila dvanáct služebných. Jinak nic zajímavého. Skladuji tu brambory,“ říká Kubů.

A šlapeme na půdu. Úžasný je výstup na Velkou věž. Ve čtvrtém patře jsou kopie bust z chrámu svatého Víta. Stále to není vrchol. Kastelán otáčí dřevěným kormidlem, nad námi se otevírá poklop. „Je to nové protipožární opatření,“ podotýká. Jsme v nejvýše položené místnosti hradu s ohromnými krovy. Stojíme na dřevěném podbití šedesát metrů nad zemí. Škvírami je vidět dolů.

Na závěr si prohlížíme komnatu za proslulou kaplí svatého Kříže. Zaplňuje ji plechová bedna za tři čtvrtě milionu korun: klimatická jednotka.

Obrazem:

Velká věž. Cestou na půdu Císařského paláce mineme s kastelánem Jaromírem Kubů i kopie bust z chrámu sv. Víta. K vidění je nádherný krov, jsou tam modely hradu a provizorní depozitář.

Kaple. Návštěvníci, kteří chtějí vidět kapli sv. Kříže, se musí předem objednat. Celý druhý prohlídkový okruh, jehož je kaple součástí, je na rezervaci.

Mezi „velmi důležité osoby“, které hrad navštívily, patřil i Jan Neruda. Do jedné ze zdí vyryl svůj podpis.

Velký inspekční pokoj

Zdroj: Sedmička

Nejčtenější