Tajná minulost australské celebrity

Jaroslav Petr  |  Historie

Sir Charles Nicholson zemřel v roce 1903 ve věku 94 let. V té době už neoddiskutovatelně patřil k velikánům nedlouhé australské historie a měl za sebou život, na který mohl být plným právem hrdý. Vlastní profesí byl Nicholson lékař, ale jeho aktivity se zdaleka neomezovaly jen na léčení nemocných. Založil universitu v Sydney.

Své rozsáhlé sbírky uměleckých předmětů věnoval universitě a založil tak muzeum, které dnes nese jeho jméno. Celkem třikrát se stal předsedou australského parlamentu. Za zásluhy o rozvoj zámořské kolonie jej britská královna Viktorie povýšila do šlechtického stavu. Pravdu o svém původu však Charles Nicholson tajil. Pravdu odhalil zcela nedávno historik Michael Turner.

Nicholson přišel do Austrálie jako čerstvý absolvent lékařské fakulty na universitě v Edinburghu. Anglii však opouštěl jako Isaac Ascough. Mladý lékař odstartoval svou závratnou australskou kariéru pod novou identitou a s vypůjčeným jménem Charlese Nicholsona. Proč to udělal?

Tříletým studiem britských archivů Turner zjistil, že se Isaac narodil jako nemanželský syn Barbary Ascoughové, dcery námezdního zemědělského dělníka v Yorkshiru. Ascoughův otec zůstává neznámý. Barbara Ascoughová zemřela, když byly malému Isaacovi tři roky. Výchovy sirotka se ujala jeho teta.

Sir Charles Nicholson – zdroj Wikipedie.org

Nadání a píle Isaacovi zcela jistě nechyběly. Lékařská fakulta v Edinburghu měla nejlepší pověst v celé Británii. Se studii na ní praštil i slavný Charles Darwin. Isaac Ascough úspěšně dostudoval. Pomohl mu v tom i tajemný sponzor. Turner je přesvědčen, že právě osoba patrona zřejmě naznačuje identitu Nicholsonova otce.

Barbara Ascoughová sloužila v zimě na přelomu roku 1807 a 1808 v nedalekém městě Whitby u místního obchodníka Williama Nicholsona. V té samé době trávil u Nicholsona zimu jeho synovec Charles Nicholson, který sloužil jako důstojník na vojenských lodích.

Devět měsíců na to se Barbaře narodil syn Isaac. Turner nevylučuje, že se Charles u strýce setkal s Barbarou a byl Isaacovým otcem. Je možné, že se William Nicholson cítil za nemanželské dítě svého synovce do určité míry zodpovědný a finančně chlapce podporoval. „S jistotou to však nevíme,“ konstatuje Turner.

Odchod do Austrálie byl pro Isaaca Ascougha jedinečnou příležitostí, jak se zbavit nežádoucího stigmatu nemanželského dítěte. O tom, že pro něj nebyla Austrálie „konečnou“, svědčí fakt, že se v roce 1862 do Británie vrátil, oženil se a žil tu až do smrti. O Austrálii jevil i nadále velký zájem, ale až do konce svého dlouhého života nejmenší kontinent nenavštívil.

Nejčtenější