Tajemství šimpanzí síly

|  Příroda

Šimpanz je náš nejbližší příbuzný. Má skoro stejnou dědičnou informaci a přesto je čtyřikrát silnější než člověk. Jak je to možné?

Útoky šimpanzů na člověka jsou sice vzácné, ale jejich následky bývají děsivé. Šimpanz je menší než průměrný člověk, ale vládne obrovskou silou. Utrhnout člověku ruku mu nedělá velký problém. Americký antropolog Alan Walker je přesvědčen, že naši předci byli stejně silní jako šimpanzi. Sílu však obětovali přesnosti pohybů.

šimpanz

Dnešní člověk má v míše mnohem více šedé hmoty než šimpanzi. Tato šedá hmota obsahuje nervové buňky, které jsou napojeny na svalová vlákna a řídí jejich pohyb. Díky tomu dokážeme ovládat i malé části svalů, třeba jen několik svalových vláken, a vykonávat jemné pohyby. Záběr svalu umíme přesně dávkovat. Dovoluje nám to šetřit energií. I proto je člověk vynikající vytrvalec. Například v běhu na dlouhé trati se nám vyrovnají jen skuteční zvířecí specialisté. Světový rekordman v běhu na 10 kilometrů porazí na této trati závodního koně.

Šimpanzí mícha má málo nervových buněk a ovládá svaly stylem „vše nebo nic“. Šimpanzi proto vynikají ve sprintech a dalších krátkodobých výkonech. Dokážou ze svých svalů dostat vše. Člověk využívá svaly jen na částečný výkon. Jejich plnou sílu dokáže využít jen zcela výjimečně. Jsou například popsány případy, kdy muž zvedl osobní auto, pod nímž byla uvězněna oběť dopravní nehody. Později autem ani nepohnul

Nejčtenější