Synchronizované plavání ponorek

Martin Tůma  |  Věda

Zřejmě asi každý z nás viděl v televizi (ty šťastnější na vlastní oči) hejno ryb. I když mnohdy čítá tisíce jedinců, přesto se chová jakoby to byl jeden organismus. Vědci dlouho zkoumají, na jakém principu funguje komunikace mezi jednotlivci v hejnu, co vlastně rybám umožňuje tak dokonalou synchronizaci i při velmi prudkých manévrech.

Kromě zrakových podnětů se ryby v hejnu orientují i díky postranní čáře. To je zvláštní smyslový orgán, který se táhne od hlavy až k ocasu po boku ryby a je velmi citlivý na změnu okolního tlaku. Vědci by rádi okopírovali z přírody způsob fungování hejna pro roboty.

Na univerzitě v Marylendu Derek Paley se snaží naučit robotické ponorky mezi sebou komunikovat a spolupracovat jako by se jednalo o hejno ryb. Paley ve spolupráci s Alexedarem Leishmanem vybavili hejno miniponorek jak zrakem, tak ekvivalentem postranní čáry. Potom zbývalo vyvinout potřebný řídící software a hejno ponorek se mohlo vydat na výzkum – prozatím do testovacího bazénu.

Jak ukazuje toto video, je před vědci ještě dost práce:
 http://www.youtube.com/watch?…

Výzkum sponzoruje americké námořnictvo, které plánuje využití těchto strojů pro podmořské výzkumy. Hejno těchto ponorek totiž získá mnohem více údajů než jeden stroj při zhruba stejných nákladech na misi.

Zdroj:
http://www.eng.umd.edu/…10_fish.html

Nejčtenější