Svět na dotyk

Václav Maletínský  |  Technika

Elektronická zařízení ovládaná dotykem dobývají svět. Dotykový displej dnes najdeme na mobilních telefonech, multimediálních přehrávačích, stolních i přenosných počítačích, tabletech nebo čtečkách elektronických knih.

Prvotní myšlenka ovládání zařízení pomocí dotykového displeje počítala jen s využitím jednoho prstu nebo stylu (speciálního pera s měkkým hrotem, který nepoškrábe displej). Grafické uživatelské rozhraní jednotlivých produktů bylo přizpůsobeno tak, aby se po poklepání na zobrazenou ikonu spustil program či funkce, případně aby se objevila nabídka kontextového menu, v němž uživatel postoupil o něco dál a zvolil, co má zařízení dělat.

Následovalo ovládání tažením prstu či stylu, podobné psaní na obrazovce. Stačilo napsat či nakreslit nějaký symbol a zařízení na něj reagovalo. U starších PDA (osobní digitální asistent) došlo třeba k přepnutí klávesnice pro psaní velkých písmen, změně alfabetické klávesnice na numerickou, vrácení polohy kurzoru s vymazáním písmene atd.

Některé navigační přístroje využívaly rozpoznávání několika nakreslených symbolů (Gesture Command) k rychlému vyhledání předem zvoleného cíle (parkoviště, cesta domů, poslední cílové místo), digitálním fotoaparátům a kamerám s dotykovým displejem stačilo poklepání na tvář zobrazené osoby a začaly jí věnovat pozornost – přizpůsobily zaostření a rychlost závěrky a čekaly na stisknutí spouště.

Jeden prst nestačí

Novější zařízení kromě ovládání jedním prstem zvládnou i takzvané multidotykové ovládání. U zmíněných fotoaparátů a kamer tak můžete vybrat více osob na scéně (nové označení osoby nezruší to starší), můžete vstoupit do nabídky funkcí a listovat v ní jednoduchým přetažením zleva doprava nebo shora dolů, vybrat potřebný barevný a expoziční režim a pak fotografovat či natáčet. Výsledný snímek můžete dvojicí prstů otáčet, roztahovat k prohlédnutí detailů nebo zmenšit k umístění více snímků na displeji.

V případě multimediálních přehrávačů, běžných a chytrých mobilních telefonů (například iPhone, HTC, Samsung, Nokia, v cenách 6000–14 000 Kč) je situace obdobná. Kromě prohlížení obrázků a videa máte k dispozici i poslech hudby, rozhlasových stanic, snadné telefonování s rychlým rolováním telefonního seznamu, doručených a odeslaných textových zpráv. Při použití datových služeb můžete zobrazovat internetové stránky v mobilní nebo běžné verzi a rozhodovat o jejich vyobrazení ve zmenšeném či standardním režimu.

Letošní trendy

Hitem letošního roku se stávají lehké elektronické čtečky dokumentů s tenkým tělem a tenkým displejem (MID Android M001, Prestigio Libretto, Sony PRS, Jinke Hanlin, PocketBook atd. za 3000–6000 Kč) a jen o málo těžší tablety s větší obrazovkou, která slouží k zobrazení multimediálního obsahu, internetových stránek, zpráv elektronické pošty nebo k výměně informací pomocí klientů instant messagingu nebo v prostředí stále oblíbenějších sociálních sítí.

Tablet s dotykovým displejem není na trhu ojedinělou novinkou, přenosné počítače s dotykovou obrazovkou, která usnadňuje rychlé spuštění programů, byly uživatelům k dispozici dávno před uvedením iPadu. Tyto počítače však byly zpravidla vybaveny hardwarovou klávesnicí a kromě konzumace obsahu dobře sloužily i k jeho vytváření.

Letošní modely lehkých notebooků a netbooků s otočným a sklopným dotykovým displejem jsou proti svým předchůdcům výkonnější, lehčí, mají díky úspornějším procesorům a grafickým kartám nižší spotřebu energie a vydrží pracovat delší dobu. Patří sem třeba Asus EEE Tablet PC T101 MT za 11 500 Kč, Lenovo IdeaPad S10–3t za 12 000 Kč a Gigabyte T1028X za 12 000 Kč.

(Ne)postradatelná klávesnice

Jejich protipólem jsou výkonné tablety s vícejádrovými procesory, například Dell Latitude XT2 za 48 000 Kč, HP EliteBook 2740P za 38 000 Kč nebo Fujitsu Lifebook T900 za 40 000 Kč. Zároveň je nabídka rozšířena o již zmíněný iPad a jeho klony, tedy produkty bez hardwarové klávesnice.

Výhodou tabletů bez klávesnice má být jejich nízká hmotnost, kvalitní dotykový displej s ovládáním několika prsty, snadná připojitelnost k internetu prostřednictvím bezdrátového připojení (pomocí Bluetooth, WiFi i s využitím telefonní karty některého mobilního operátora).

Nevýhodou je naopak absence hardwarové klávesnice a přesnějšího polohovacího zařízení (např. myši), která trochu brání vážně míněné práci, třeba v nějakém grafickém či textovém editoru. Právě tento fakt dělí uživatele na hravé konzumenty, jimž svými vlastnostmi tablet nabídne přesně to, co potřebují, a na pracanty, kteří s jeho nákupem zatím nepočítají. Za zmínku stojí i zákazníci, kteří si tablet po čase koupí jako druhé zařízení k běžnému stolnímu počítači nebo notebooku.

Tablet vede

Mezi tablety je iPad možná nejznámější, ale rozhodně nebude patřit mezi nejlevnější v budoucí nabídce. Pro české zákazníky to platí mnohem víc než pro ty evropské a americké. Stačí jednoduchý pohled do zveřejněných ceníků a je jasné, že cena převozem přes oceán zase výrazně nabobtnala.

Základní 16GB WiFi verze se prodává za 14 000–21 000 Kč (různé obchody, naprosto shodná konfigurace), zatím nejvyšší verze 64GB WiFi 3G se objevuje za 20 000–31 500 Kč (opět shodná konfigurace a různé obchody). Pokud rádi cestujete, je výhodnější nakoupit za západní hranicí, kde nákupem ušetříte 2000–12 000 korun.

Můžete se také trochu obrnit trpělivostí a počkat pár týdnů či měsíců na tablety jiných výrobců. Levné verze různých ePadů, WePadů a MID (zkratka Mobile Internet Device) seženete již nyní, jejich cenu mezi 3000–6000 Kč můžeme označit jako velmi povzbudivou, ale srovnání technických specifikací s iPadem dost pokulhává. Úhlopříčka displeje je o něco menší (7” proti 9,7” – přibližně o 7 cm) a zobrazené rozlišení také (800×480 bodů proti 1024×768 bodů).

Na štíru je MID Android 002 i se základní pamětí 2 GB (proti 16–64 GB), i když ji lze rozšířit externí paměťovou kartou K základnímu pobavení a čtení dokumentů (to má být hlavní využití) však toto zařízení méně náročnému uživateli postačí. Těm náročnějším může vyhovět třeba Mivvy Touch Me 3G s operačním systémem Windows, 10,2palcovou obrazovkou, rozlišením 1024×600 bodů a úložným prostorem 320 GB.

Cena 14 000 Kč by mohla trochu spadnout, ale lze ji zatím akceptovat. Konkurence nezahálí, ale má trochu zpoždění. Dříve oznámený tablet HP Slate s velmi zajímavými technickými údaji se zřejmě do výroby hned tak nedostane, takže zraky můžeme upírat k zařízením Microsoftu (mají se objevit tablety bez klávesnice i s klávesnicí) a k tabletům postaveným na systému Android 2.0–2.2 (případně 3.0, pokud budeme držet palce na rukou a nohou), slibovaným ještě dalšími výrobci.

Užitečné vybavení

Pokud vás tablety s dotykovým displejem osloví a chcete je využít i k občasné vážnější práci, bude to možné. Na trhu se objeví menší externí hardwarové klávesnice s bezdrátovým připojením i zajímavé přenosné myši (např. Kingston, Microsoft). Paměťové karty a USB paměti by měly být kompatibilní a malou vnitřní paměť zařízení bude možné snadno rozšířit.

Při práci byste neměli zapomenout ani na záložní zdroj energie. Pro mobilní telefony a malé přehrávače se osvědčil Varta V-Man Power Pack (kolem 1300 Kč) s vlastním akumulátorem, který stačí nabít z elektrické sítě a pak k němu připojit mobilní telefon nebo MP3/MP4 zařízení pro dobití. Tabletům s napájením pomocí USB může prodloužit pracovní dobu o pár desítek minut.

Zdroj: Formen
Foto: archivy výrobců

Nejčtenější