Styl bez střechy

Milan Jirouš  |  Auta

Stejně jako se na zimu hodí off-road, k létu patří kabrio. Jak jsou na tom nová kabria v poměru radost versus velikost zavazadlového prostoru?

Mini Cooper Cabrio

Asi největší stylovkou na trhu je populární Mini. Opět jde o vozidlo se čtyřmístným interiérem, které na první pohled zaujme designem. Zaoblená karoserie se svým vzhledem totiž stále odvolává na původní Mini z šedesátých let. Díky tomu tento malý automobil upoutá pozornost všude.

Na výběr je pouze ze zážehových šestnáctistovek BMW, klasické Mini přitom může pohánět i turbodiesel. Vlastníkem značky je bavorská automobilka a tomu odpovídá i temperament nabízených pohonných jednotek. Střechu má vůz tradiční plátěnou. Zavazadelník lze ze základních 125 litrů rozšířit až na objem 660 litrů.

Aston Martin DB9 Volante

V našich zeměpisných šířkách a délkách je Aston Martin zatím málo rozšířeným vozem. Tento britský aristokrat přitom nabízí opravdu nevšední zážitky. Luxusní vozy této značky proslavil filmový agent 007. Model DB9 Volante je koncipován jako 2+2, tedy má dvě plnohodnotná sedadla a dvě nouzová.

Celkem si tedy poradí se čtyřčlennou posádkou. Výrobce jej dodává s tradiční plátěnou střechou, která má i zde, stejně jako v dalších moderních kabrioletech, velmi dobré izolační vlastnosti. Automobil disponuje zavazadelníkem o objemu 175 litrů.

Audi A3 Cabriolet

„Átrojka“ přináší tradiční německou kvalitu, perfektní dílenské zpracování a citlivě zvolené materiály. Uvnitř vozu se budete cítit jako v pokojíčku. Plátěná střecha kryje místo pro čtyři pasažéry včetně řidiče. Ženy automobil osloví především zdařilými tvary a příjemným odpružením.

Běžně lze využívat zavazadlový prostor o objemu 260 litrů. Vůz ale dokáže přepravit až 675 litrů nákladu. Nabídka motorů uspokojí jak zájemce o výkonný vůz, tak motoristy toužící po úsporném a přitom živém turbodieselu. Auto se na českém trhu prodává se čtyřmi motory, k mání jsou dvě přeplňované benzinové jednotky 1.8 TFSI (160 k) a 2.0 TFSI (200 k) a dva naftové agregáty 1.9 TDI (105 k) a 2.0 TDI (140 k).

Lexus IS

Další z prémiových značek, vyrábějících kromě jiného i kabriolet, je Lexus. Luxusní brand přináležející japonské Toyotě osloví svými modely především ty zájemce, kteří v žádném případě nesnášejí konfekci.

Vůz může pohánět jeden ze dvou výkonných zážehových šestiválců, jak už je u značky tradiční, diesel v nabídce chybí. Interiér nabídne prostor čtveřici cestujících, kteří si mohou užívat špičkového zvuku audiosoustavy prémiové značky Mark Levinson se čtrnácti reproduktory. Zavazadelník přepraví náklad o objemu 165 litrů. Maximum představuje 420 litrů.

BMW řady 1

Nejmenší model BMW současnosti se nabízí v provedeních hatchback, kupé a kabrio. Čtyřmístný kabriolet je vybaven tradiční plátěnou střechou. Mohou jej pohánět čtyř- i pětiválcové motory, v nabídce najdete také úsporné turbodiesely. Bavorák bude vyhovovat spíše sportovněji založeným řidičům.

Motor umístěný vpředu a pohon zadních kol jsou klasikou, které se BMW jako jeden z mála výrobců stále drží, a evidentně pro to má svoje důvody. Množství elektronických pomocníků pak pomáhá zvládat nejrůznější situace. Zavazadelník nabízí minimální objem 260 litrů a maximálně je možné převézt 305 litrů.

Volvo C70

Model C70 je typickým kupé-kabrioletem – čtyřmístný interiér dvoudveřového vozu kryje pevná střecha, která se skládá do zavazadelníku. Automobil už dlouhá léta zdobí velmi dobrá pověst, pokud jde o bezpečnost posádky. Ta má původ ještě z doby, kdy se žádné nezávislé nárazové zkoušky sloužící pro porovnání vozidel nedělaly.

Volvo si ji zkrátka vybudovalo takříkajíc přímo na bitevním poli. V nabídce automobilky Volvo jsou jak zážehové, tak přeplňované vznětové motory včetně silného agregátu T5 o výkonu 230 koní. Zavazadelník vozu disponuje objemem 380 litrů.

Saab 93 Cabrio

Švédské automobily, o jejichž existenci se ještě donedávna spekulovalo, ocení především lidé sázející na kvalitu. Saab šel vždy vlastní cestou, proto měl pokaždé nejenom specifické tvary, ale i jedinečná technická řešení. Představuje tak velmi zajímavou alternativu třeba k německým vozům prémiových značek.

Pod kapotou může mít kromě přeplňovaných zážehových motorů nebo turbodieselů i agregát schopný spalovat palivo E85 (směs benzinu a etanolu v poměru 15:85). Interiér vozu nabídne prostor pro čtyřčlennou posádku. Zavazadlový prostor má při natažené střeše objem 352 litrů. Pokud je střecha složená, zmenší se na pouhých 235 litrů.

Zdroj: Formen
Foto: archiv výrobců

Nejčtenější