STS-125 Atlantis – servisní výprava k Hubbleovu teleskopu (HST)

Martin Tůma  |  Vesmír
raketa

Odložená, zrušená, obnovená, odložená, odložená – tak nějak vypadá stručný příběh této mise. Hubbleův teleskop, svého času nejsložitější zařízení ve vesmíru, jehož pozorování přinesli opravdovou revoluci do astronomie je ne oběžné dráze už od roku 1990. Za tu dobu se u něj vystřídaly už 4 servisní mise a dnešní je v pořadí už pátou. Misi velí zkušený kosmický veterán Scott Altman, pilotem je Gregory C. Johnson, teleskop budou na několika 7–8 hodinových vesmírných vycházkách opravovat pět specialistů: Michael Good, Megan MacArthurová, John Grunfeld, Mike Massimino a Adrew Feustel.

Díky havárii Columbie v roce 2003 to vypadalo, že už k ní nedojde, protože raketoplány dostaly striktní příkaz létat pouze k ISS a zpět, kde by v případě nouze a poškození tepelného štítu mohli přečkat až do příletu záchranného raketoplánu. O to je STS-125 výjimečnější, protože na Zemi je nachystána posádka Endeavouru k případné záchraně. V průběhu druhého dne letu, tedy v úterý 12.5. kontrola tepelného štítu stroje odhalila celý pás drobných prasklin v místě, kde pravé křídlo přiléhá k trupu raketoplánu. Poškození, které má na svědomí zřejmě izolační pěna palivové nádrže, odlétající při startu, ale podle NASA není vážné. Na řadě je tedy příprava na sraz s Hubblem, který má být ve středu večer středoevropského času. Astronauti plánuji teleskop zachytit a přitáhnout jej blízko nákladového prostoru, kde na něm provedou celou řadu oprav a úprav.

Především vymění počítačový modul, jehož vážná porucha v loni v říjnu vedla k úvahám o zrušení mise. Dále namontují na teleskop adaptér, který v budoucnu umožní připojení bezpilotního prostředku a tím navedení Hubbla na bezpečnou dráhu do oceánu, až skončí jeho životnost definitivně. Astronauti se dále chystají vyměnit vadné gyroskopy a baterie, které jsou už dávno za zenitem své životnosti. V dalších vycházkách nainstalují Cosmic Origins Spectrograph, opraví Advanced Camera for Surveys také provedou upgrade Space Telescope Imaging Spectrograph. Na závěr instalují na plášť teleskopu ocelovou pokrývku, která má nahradit časem poškozenou tepelnou izolaci teleskopu. Celkově má tato mise prodloužit životnost HST až za rok 2014 a též výrazně zvýšit možnosti pozorování vesmíru tímto teleskopem.

Nejčtenější