Střípky z letošní Noci vědců

Martin Tůma  |  Věda

V letošním roce proběhla v celé řadě našich měst již v pořadí pátá Noc vědců. O této noci se otevřou brány celé řady vědeckých pracovišť a vysokých škol pro každého, kdo má zájem se přesvědčit, že dělat vědu ve skutečnosti není žádná věda.

Noc vědců probíhá zároveň v celé Evropě pod patronací Evropské unie. V Brně mohli návštěvníci volit mezi Fakultou chemie MU v Purkyňově ulici, Přírodovědeckou fakultou MU v těsné blízkosti botanické zahrady na Kotlářské ulici, a Fakultou informatiky MU na Botanické.

Nebylo v lidských silách stihnout všechny tři pracoviště; moje kroky zamířily do zajímavé expozice Centra pro analýzu biologických obrazů. Biologové ve spolupráci se špičkovými programátory zde pracují na programech, které mají pomoci zrychlit a především zautomatizovat zpracování celé řady úloh z oblasti medicíny a výzkumu buněk.

Další „atrakcí“ byla velmi zajímavá přednáška Ing. Michala Kvasničky, Ph.D z Ekonomicko-Správní fakulty na téma „aukce a jak v nich vydělat“. Především proto, že například na E-Bay se v aukcích ročně prodá zboží za cca 60 mld dolarů a objem prodávaného zboží prudce roste i na našich server.

Ilustrační foto

Jak se ale v průběhu přednášky ukázalo, ne všechny druhy aukcí a aukčních serverů jsou bezpečné. Teď nemám na mysli falešné nabídky, které kupující zaplatí, ale zboží nikdy nepřijde (jak se nyní párkrát stalo na Aukru). Mám na mysli přímo aukce nebezpečné již z principu svých pravidel, na kterých vydělává hlavně jejich pořadatel.

Jedná se především o servery, které nabízejí zboží za úžasně nízké ceny, ale už neinzerují, že daná cena vzniká klikáním, kdy každý haléř ceny odpovídá 10Kč nákladu za jedno kliknutí. Opravdu jsem nechápal, jak na podobný princip může někdo naletět, do té doby než přednášející přiměl na první pohled soudné posluchače, aby vydražili padesátikorunu za padesát jedna korun, nebo třeba i za padesát sedm korun.

V Brně se letošní Noc vědců vydařila, příští rok si ji určitě nenechte utéct ani vy.

Zdroj:
http://www.nocvedcu.cz/2010/index.htm
http://cbia.fi.muni.cz/

Foto: Shutterstock

Nejčtenější