Stolní počítač se vám vyplatí

Luboš H. Cerhovský  |  Počítače

Stolní počítače se v poslední době dostaly do defenzivy, notebooky je válcují v oblibě. Pořád ale zůstává řada oblastí, ve kterých jim notebooky nestačí. Stolní počítače nechtějí vyklidit pozici bez boje – a pravděpodobně k tomu ani nikdy nedojde.

Více místa, které oproti notebookům zabírají, lze totiž využít. Vysoký výkon počítače a jednotlivých komponent s sebou nese i odpadní teplo. A to je třeba uchladit, což je u stolního počítače mnohem snazší než u miniaturního notebooku. Proto zejména v kategorii nejvýkonnějších strojů vedou takzvané desktopy.

Výkon, o jakém se nám ani nesnilo

V době, kdy se výrobci předháněli v rychlosti procesorů, začal Intel jakoby ztrácet dech. To už je ale dávno, s nástupem dvou- a vícejádrové generace převzal iniciativu a nyní PC světu jednoznačně vládne. Důkazem může být nejnovější procesor i7 980×, který se jako první může pochlubit přívlastkem šestijádrový. Pro běžného uživatele to možná není zase až tak atraktivní informace, ale když si uvědomíme, že v běžném počítači můžeme mít vlastně dvanáct procesorů, vypadá to už impozantněji.

Pochopitelně tak jako megapixely u fotoaparátů, ani počet jader není samospásný. Důležité je na vysoký výkon vyladit celý počítač. Nejčastější chybou při nákupu bývá právě honba za výkonným procesorem, kterému pak neodpovídá zbytek výbavy. Pokud nechcete nalétnout vychytralým prodejcům, zajímejte se hlavně o velikost paměti, kvalitu grafické karty a dalších komponent. Pak teprve si můžete udělat obrázek, jak dobrý počítač kupujete. Výkonný procesor to totiž sám o sobě nezachrání.

Rozhodně je dobré si před nákupem uvědomit, co vlastně od počítače chceme. Zbavme se oblíbeného mýtu. Levný počítač na hry je nesmysl stejně jako pořádný počítač do kanceláře. Je to totiž přesně naopak. Pro hraní her potřebujete ty nejvýkonnější a bohužel také nejdražší stroje. Naopak kancelářskou práci zvládne prakticky kterýkoli počítač ze současné nabídky, aniž by se jen trochu zadýchal.

I počítače mohou být zelené

Ceny energií začínají v našem životě i podnikání hrát velkou roli. Proto také výrobci počítačů přišli s iniciativou, jak v jejich produkci aspoň trochu zohlednit ochranu přírody. Tak se zrodil koncept Green PC. Ten využívá právě toho, že pro běžného uživatele není potřeba šponovat výkon počítače na nejvyšší míru. Zařízení z této kategorie mají tedy především optimalizovanou spotřebu energie, často se používají technologie známé z notebooků.

Ty umožní snížit výkon procesoru, a tedy i nároky na energii v okamžiku, kdy počítač nepracuje na plný výkon. Tím pádem počítač vystačí třeba s pasivním chlazením procesoru, potažmo s menším výkonem zdroje. Samozřejmě koncept Green PC neznamená jen úsporu energií. Výrobci, kteří se zapojují do tohoto programu, se snaží minimalizovat dopad na životní prostředí už při výrobě, ale i po skončení životnosti počítačů.

Zelené počítače tak obsahují výrazně nižší množství takzvaných těžkých kovů, které zatěžují životní prostředí. Výrobci se obvykle snaží snižovat i náklady na balení a přepravu. Dobrá zpráva je, že se k výrobcům počítačů přidávají i výrobci dalších komponent, například síťových zařízení D-Link. Jeho zelená série umí lépe hospodařit s energií, a má tak nižší spotřebu. Zároveň jsou ale produkty baleny zásadně do recyklovaných krabic s ohledem na to, aby výsledné balení bylo co nejmenší.

Manuály jsou pak poskytovány elektronicky. To všechno dohromady znamená menší podíl odpadu i efektivnější logistiku. Ta se zase odráží v menší uhlíkové stopě a tak dále.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější