Spojené státy vyhlásily válku rybám

Josef Tuček  |  Příroda

V USA probíhá válka. Válka proti asijským kaprům. Tak se v Americe říká několika rybám z čeledi kaprovitých, z nichž nejnebezpečnější mají český název tolstolobec pestrý, tolstolobik bílý a amur bílý.

Podle časopisu Economist ohrožují Velká jezera. Byli už chyceni v jejich vodách, zdá se však, že se zde zatím nerozmnožili. Federální vláda vyčlenila 79 milionů dolarů na boj proti nim a na úsilí zabránit jim v zamoření propojeného jezerního systému na hranicích USA a Kanady. Natahují se sítě, používají se odstrašovací elektrické šoky i jed.

Asijští kapři se do USA dostaly většinou z Číny v sedmdesátých letech. Původní měli odstraňovat nežádoucí plankton, a tak zlepšovat kvalitu vody v čistírnách odpadních vod a také v nádržích pro chov ryb. Jenže z nádrží unikly do volné přírody, hlavně v důsledku povodní v devadesátých letech, dostaly se do řeky Mississippi a šíří se v ní i v jejích přítocích.

Velka jezera

V americké přírodě nemají dostatek přirozených nepřátel. Vyjídají plankton z vody. Denně ho spořádají až čtyřicet procent své tělesné hmotnosti, takže zbývá méně potravy pro přirozené druhy, jimž navíc noví přivandrovalci obsazují jejich prostor. Podle Johna Rognera z Odboru přírodních zdrojů státu Illinois hrozí, že zničí i sportovní rybářství.

„Jedeme plnou parou vpřed, jsme v plném útoku proti těmto rybám, chceme zabránit jejich postupu,“ uvedl federální senátor Dick Durbin vojenskou terminologií na odborné konferenci v září, kde byl představen vládní pověřenec pro koordinaci postupu proti asijským kaprům.

Ve skutečnosti však vědci, rybáři ani úředníci odpovědní za ochranu přírody nevědí, jak by reálně mohli ryby opravdu zastavit. Stavějí se alespoň sítě, které by je měly zadržet i v době povodní, budují se nově elektrické bariéry. Úřady zvažují i možnost, že by některé umělé kanály spojující Velká jezera byly uzavřeny, aby jimi nemohly ryby proniknout.

Vánoční kapříci sužují Austrálii

Vědci zkoumají, jestli by ryby nedokázala odradit nepříjemně blikající světla nebo umělé zábrany z unikajících bublin, ale zatím žádný věrohodný experiment neprokázal, že by to stačilo. A tak ryby zatím postupují.

Živočichům i rostlinám, které se dostanou do cizího prostředí a nezadržitelně se v něm šíří, se říká invazní druhy. Kapr má mezi nimi zastoupení i v Austrálii. Tentokrát je to kapr obecný, dobře známý třeba z našich štědrovečerních stolů.

Australané si jej v minulosti přivezli z Evropy, ukázalo se však, že se kaprům dobře daří nejen v jezerech, ale i v řekách. Vytlačují ostatní ryby z jejich přirozeného prostředí, což hrozí zhroucením původního ekosystému.

Amur a Tolstolobik

Australské úřady už dokonce v roce 2002 zvažovaly, že proti kaprům rozpoutají genovou válku. Vědci totiž znají rybí gen, který – pokud jej mají v těle samci – způsobuje, že jejich potomstvem nejsou samičky, ale pouze samečkové. A ti gen předávají zase dál. Proto přišli s návrhem vypustit do přírody samce, do nichž by předtím v laboratoři vložili tento gen. Tím by se postupně snížil počet samiček, a následně i celkové množství kaprů.

„Je to určitě lepší, než kdybychom ryby trávili. Takhle vám po řece nepoplavou tuny mrtvých kaprů,“ popsal Ron Thresher, australský vědec, který metodu prosazuje. Rozhodnutí o rozpoutání genové války proti kaprům v Austrálii však nepadlo – jsou totiž obavy, že by to mohlo mít zase jiné nikým nečekané a nechtěné důsledky.

Zdroj: E15
Foto: Shutterstock

Nejčtenější