Souboj mezi dělem a pancířem pokračuje

Martin Tůma  |  Technika

Francouzský kolesový parník La Glorie a po něm britská HMS Warrior byly první dvě železem pancéřované lodě v historii.

V okamžiku svého spuštění na vodu nebylo na světě dělo, které by prorazilo jejich pancíř, a tak byly prakticky nepotopitelné. Tím začal závod mezi vývojem lepších děl a silou pancíře, který pokračoval vlastně až do druhé světové války.

Ilustrační foto

Teprve letadlové lodě ukončily tento závod. Útočící letadla dokázala potopit i ty nejmocnější bitevní lodě, jakými byly německý Bismarck nebo japonská Yamato. Závod mezi dělem a pancířem ale neskončil úplně; změnil se na souboj mezi protilodními střelami a systémy na jejich ničení.

Nejznámější systém na ochranu lodí proti raketám je Aegis. Křižníky třídy Aegis se starají o ochranu nejen svoji, ale i celé flotily – zejména letadlových lodí. Obrana před raketami má tři stupně. Tím prvním je najít a zničit nosiče protilodních střel ještě dříve, než mohou vystřelit.

Druhý stupeň se aktivuje, pokud už je střela ve vzduchu. Jeho součástí jsou elektronická protiopatření, která mají střelu zmást – rušení jejího radarové zaměření a vytváření klamných cílů. Zároveň s tím startují protirakety schopné najít a zničit přilétající střelu. Pokud se dokáže protilodní střela dostat přes tohle všechno, čeká ji opona z oceli z rychlopalných děl třetího stupně obrany.

Laser zasahuje

Jenže proti novým střelám jako je třeba Brahmos nebo Sunburn (s náporovými motory a rychlostí přesahující 3600 km v hodině) je tento systém obrany neúčinný. Proto se jim říká zabijáci Aegisů. Ale druhá strana také nespí. V našem vesmíru není nic rychlejšího než světlo a před laserem neuteče ani ta nejrychlejší střela.

Ilustrační foto

Firma Boeing dostala v roce 2009 kontrakt na vývoj laseru s volnými elektrony jako prostředku ochrany pro novou třídu bojových lodí amerického námořnictva. V těchto dnech Boeing dokončil design zařízení a zkoušky laseru s výkonem 100kW mají začít v příštím roce. Do konce roku 2020 má být tato zbraň běžnou výzbrojí amerických lodí.

Nyní můžeme jen hádat, s čím přijde druhá strana. Já bych si tipnul na silnější laser, obzvláště Rusové v tom mají tradici.

Foto: fotobanka Shutterstock a US Navy

Nejčtenější