Smradlavá helma pro větší bezpečnost cyklistů

Martin Tůma  |  Věda

Cyklistická helma je bezpečnostní prvek stejně jako módní doplněk. Pro mnohé tvoří jejich helma nezbytnou součást image na kole či na in-linech. Ale přilba dobře chrání hlavu cyklisty pouze tehdy, pokud je v perfektním stavu, tzn. bez prasklin.

Málokdo však vymění malinko nakřápnutou helmu za novou. Přitom ani neví, jak moc riskuje. Poškozená helma se může při další kolizi snadno rozletět na kusy a ochrání hlavu zhruba stejně „dobře“, jako slupka od melounu.

Protože lidé se nedají přesvědčit, přišel Dr. Christof Koplin z Fraunhoferova Institutu pro Mechaniku a Materiály se skvělým nápadem: vyrobit helmu, která při poškození začne vydávat nelibý zápach. Když je poškozena trochu, je cítit pouze malinký odér, avšak při velkém poškození vydává zápach přímo nesnesitelný.

O smrad se starají mikrokapsule, které jsou zataveny v materiálu přilby. Po pádu tedy odpadne starost jak zjistit, jestli je helma v pořádku – stačí si čichnout. A kromě toho bude nově možno havarovaného cyklistu po tmě nebo v mlze hravě najít po čichu.

Zdroj:
http://www.fraunhofer.de/…ul-smell.jsp

Nejčtenější