Šimpanzi se učí od úspěšnějších

Jaroslav Petr  |  Příroda

Prestiž byla považována za významný motiv pro učení výhradně u člověka. Šimpanzi však znovu prokázali, že i v tom se nám vyrovnají. Pokusy, které prováděl tým pod vedením věhlasného primatologa Franse de Waala z Emory University, dokazují, že šimpanzi dávají přednost učení od starších a úspěšnějších členů tlupy.

Pokus nebyl nijak náročný. Vědci vybrali záměrně velmi nesourodé dvojice šimpanzů. Jeden z nich byl vždy výrazně starší a vydobyl si na šimpanzím společenském žebříčku podstatně vyšší postavení. Každý šimpanz se naučil zvládnout jeden typ úlohy a za její předvedení byl odměněn banánem.

Vědci pak nechali jiné členy tlupy, aby sledovali, jak jednotliví šimpanzi plní svou úlohu a jsou za ni odměněni. Šimpanzi tak byli motivováni, aby se některou z úloh naučili a také si vysloužili banán. Franse de Waala a jeho kolegy zajímalo, koho budou šimpanzi napodobovat.

V drtivé většině posloužil jako vzor starší a úspěšnější šimpanz. Je to jako kdyby si lidoop řekl: „Když to tak dělá tenhle borec, tak na tom určitě něco bude.“ Není pochyb, že šimpanzi při rozhodování berou v potaz „společenskou prestiž“. Chovají se podobně jako lidé, kteří napodobují rodiče, kamarády nebo celebrity.

Nejčtenější