Síla a velikost nerozhodují

Jaroslav Petr  |  Příroda

U pavouků skákavek náležejících k druhu Phiddipus clarus zdaleka neplatí, že v zápolení vítězí vždycky větší, silnější nebo obratnější. Výjimku zařídila evoluce samičkám. Samci se utkávají v rituálních zápasech, které připomínají sumo.

Chvíli se přetahují a porovnávají své síly a pak slabší uzná prohru a vyklidí pole. Jen zřídka se samci pouštějí do skutečné rvačky. I vědci dokázali předem odhadnout, jak souboje samců dopadnou.

Samice zápolí mnohem úporněji. Bojují, dokud jedna není mrtvá nebo těžce zraněná. Výsledky těchto klání se zdály nevypočitatelné. Na rozdíl od potulných samců žijí samice skákavek usedle v hnízdě z listí a pavučin. Toto hnízdo brání ze všech sil. Vědci se proto domnívali, že v zápasech většinou vítězí samice, která brání své hnízdo. Ukázalo se, že to není pravda.

Zpravidla vyhrává samice, která právě dozrává do pohlavní plodnosti. Ta se musí ještě jednou svléknout a než jí utuhne nová pokožka, je snadno zranitelná. Nutně proto potřebuje hnízdo, kde by našla úkryt a přečkala kritické období.

Tento motiv dává dospívající samici dostatek sil k tomu, aby uhájila vlastní hnízdo i proti silnější útočnici, anebo naopak uchvátila hnízdo cizí, méně motivované samice.

Nejčtenější