SGR-A1 nastupuje do služby

Martin Tůma  |  Technika

250 kilometrů dlouhá hranice mezi Jižní a Severní Koreou. Přibližně na úrovni 38. rovnoběžky je těžce střežená ocelová opona, která odděluje dva světy. Ten náš normální, od komunistického skanzenu Korejské Lidově Demokratické Republiky.

Studené příměří nahradilo skoro před šedesáti lety horkou válku, ale může opět nečekaně vzplanout. Vysoký plot, ostnatý drát, milióny min. Na straně Jižní Koreji je co 50 m strážní věž a v ní dva vojáci, kteří se každý den střídají v 12 hodinových směnách. Už jenom to vyžaduje mít 120 000 mužů ve zbrani pro obranu hranice po celý rok.

Není proto divu, že Jižní Korea vyvíjí svoje vlastní robotické prostředky na ostrahu této horké hranice. Jedna z divizí koncernu Samsung, Techwin, vyhrála s prototypem strážného robota SGR-A1 v roce 2006 soutěž vypsanou korejskou vládou. A teď první dva roboti nastupují do ostré služby.

Klíčovým prvkem pro úspěch tohoto robota je jeho software pro rozpoznání obrazu. Korejci potřebují robota, který sám dokáže s velkou přesností odhalit a identifikovat narušitele hranic od zvěře nebo vlastních vojáků a podle toho správně zareagovat. Na přiloženém videu je pěkně vidět, jak robot sleduje zaměřovačem dva přibližující se vojáky, poté je zastaví a přikáže jim dát ruce vzhůru.

Pro případ, že by pokynům robota nechtěli vyhovět je na videu i velmi působivá ukázka ostré střely. SGR-A1 má standardní ráži 5,56 mm, kromě viditelného světla je vybaven noktovizorem a infravizí. Jižní Korea chce masivním nasazením těchto robotů kompenzovat početní převahu severokorejské armády.

Na druhém konci Asie jde teroristické hnutí Taliban jinou cestou. Nemaje dostatečnou technickou úroveň na výrobu vlastních robotů, cvičí opice z Afriky ve zbrani. Makakové a paviání mají za oříšky a banány střílet po Američanech z Kalašnikovů. Celkem by mne zajímalo video z ostrých střeleb …

Video:
http://www.youtube.com/watch?…

Zdroje:
http://www.dailytech.com/…cle19050.htm?…
http://www.defence.pk/…-troops.html
 http://en.wikipedia.org/…msung_SGR-A1

Nejčtenější