Sanyo Eneloop: blýskavá výroční edice nabíjecích tužkovek

Marek Lutonský  |  Design

Nedám ruku do ohně za to, které tužkové akumulátory jsou na světě nejoblíbenější. Klidně se ale vsadím, že baterie Sanyo Eneloop budou hodně nahoře. Právě mají pětileté výročí od zahájení prodeje a Sanyo to oslaví zvláštní edicí Eneloop Tones Glitter.

Co je na NiMH eneloopkách tak zvláštního? Prodávají se už přednabité, takže se mohou hned použít a není před tím nutné absolvovat proces dlouhého prvního nabíjení. Jejich kapacita 1 900 mAh – ve verzi AA, kromě toho je i AAA se 750 mAh – není nejvyšší, víc než konkrétní číselný parametr ale záleží na způsobu vybíjení, jak Sanyo konkrétně i s grafy vysvětluje na svém webu.

Ještě důležitější je nízké samovybíjení, kdy by si nabité akumulátory měly po třech letech udržet až 75 % původní energie. Po prvním roce až 85 %. Hodí se tak pro zařízení, které máte měsíce v šuplíku a potom je najednou chcete použít. Nebo pro přístroje s malým odběrem, kde musí vydržet velmi dlouho.

Na druhou stranu firemní prohlášení a realita jsou různé věci, proto porovnejte, jak baterie Sanyo Eneloop skončily ve starších testech webu Fotonmag.cz:

Osobně mám s akumulátory zkušenosti z oblasti ručních navigačních přístrojů, kde si uživatelé tyto akumulátory většinou pochvalují. Byť sám obvykle sahám po nadupanějších modelech Sanyo 2 700 mAh, několik kousků Eneloop s sebou nosívám také. A uznávám, že Sanyo má dobrý marketing.

Osm zářivých akumulátorů

Výroční Sanyo Eneloop je blistr s osmi kusy tužkových nebo mikrotužkových akumulátorů. Svými vnitřními elektrickými vlastnostmi se od klasických bílých eneloopek nijak neliší, rozdíl je jen na povrchu. Každý z osmi článků má totiž jinou barvu, jejich povrch je posetý barevnými blýskavými flitry.

Našinec se ale může podívat pouze na obrázky. Baterie Eneloop Tones Glitter se budou prodávat pouze v Japonsku a po dvou stech tisících kusech se asi brzy zapráší.

Kam dál? Podívejte se na stránku Sanya věnovanou výhradně akumulátorům Eneloop. Můžete si na ní třeba stáhnout uživatelskou příručku. O výroční edici si počtete v tiskové zprávě.

Foto: Sanyo

Nejčtenější