S laserem na komáry

Martin Tůma  |  Technika

Určitě to znáte i vy: Poté, co se po parném letním dni uložíte k zaslouženému odpočinku, zabrnká na vaše nervy malé otravné bzučící nic, pijící krev v noční temnotě. A pak nastává napínavý lov. Existuje však způsob, jak výrazně zvýšit vaše šance.

Svět podle Nathana Myhrvolda

Na začátku loňského roku proběhla první část konference TED, druhá polovina se odehrála na jeho sklonku ve státě Washington. Na webu konference je celá řada videí z jednotlivých přednášek – rozhodně doporučuji se tam podívat. Tento článek bude ohlédnutím za první přednáškou Nathana Myhrvolda, která se zabývala pomocí zemím třetího světa v boji s infekčními chorobami.

Tento v pravdě renesanční člověk má za sebou opravdu bohatou minulost, včetně spolupráce na doktorandské práci se Stephenem Hawkingem. Na dlouhou dobu zakotvil u Microsoftu a po skončení pracovního poměru u tohoto softwarového giganta byl tak řečeno „za vodou“. Od té doby si dělá jen to, co ho baví. A jeho baví vymýšlet věci, které mění svět.

Naděje pro třetí svět

Většina nejchudších lidí našeho světa žije v rovníkovém pásmu sužovaném celou řadou závažných infekčních chorob. Na řadu z nich přitom existují levné a spolehlivé vakcíny, které jsou díky štědrosti dárců finančně dostupné i pro ty nejchudší. Avšak problém je s tím, že vakcíny potřebují být uchovávány v chladu, což bývá v zemích bez potřebné infrastruktury opravdový problém.

Laserový komárobijec v akci
Laserový komárobijec v akci

Nathan se ve snaze pomoci při transportu vakcín spojil se svým bývalým zaměstnavatelem Billem Gatesem, který v současnosti financuje Nathanovu práci pro třetí svět. A protože je Myhrvold vědec i inženýr, dokáže vhodně použít už stávající řešení naprosto neobvyklým způsobem.

Tak přišel na svět kontejner pro přepravu vakcín, který dokáže bez jakékoliv přidané energie uchovat vložená léčiva v chladu po dobu více jak půl roku. Zařízení je odvozeno z Dewarovy láhve, která se používá například k uskladnění kapalného dusíku.

Komáři a malárie

Existuje však nemoc, proti které žádné očkování není a tou je malárie. Její původcem je parazitický prvok Plasmodie, který je přenášen komáry. Pokud se dostane do naší krve, začne v nás dělat nepěkné věci.

Především se usadí v játrech a tam se začne množit. Z jater proniká do červených krvinek ve formě merozoitů. Některé z merozoitů se pak mění na samčí a samičí gametocyty, které čekají na svého komára. Ten když nasaje z infikovaného člověka krev, nasaje tím i tyto pohlavní buňky. V jeho střevě pak dojde k oplodnění a plasmodie se poté nastěhují do komárových slinných žláz, připraveni infikovat dalšího nešťastníka.

Ale ne každý komár je přenašeč. Komáří samci jsou neškodní a vesměs si vystačí s květinovým nektarem. Komáří samice však potřebují živiny pro tvorbu vajíček, a tak nám pijí krev. Proto se celá řada projektů na boj s malárií soustředí právě na boj s komáry.

Dříve se komáři ve velkém decimovali pomocí DDT, avšak to se ukázalo být příliš velkou zátěží pro životní prostředí. Asi nejúčinnějším opatřením je distribuce moskytiér napuštěných repelentem. Ovšem ve velmi chudých zemích moskytiéry ne vždy slouží svému pravému účelu, jelikož se s nimi dá dělat celá řada jiných věcí – jako je třeba rybaření.

Laserový komárobijec

Nathan se též soustředí na boj s komáry. A opět nevynalézá nic nového, protože jeho zbraň lze poskládat z běžně dostupných součástek. Když dáte dohromady laserovou tiskárnu, moderní digitální kameru a Blu-ray přehrávač, tak máte vše potřebné.

Zařízení z digitální kamery zařídí zaměření cíle, součástky z tiskárny se postarají o nasměrování paprsku a laser z Blu-ray přehrávače poté komára usmaží. Díky moderním kamerám dokáže komárobijec rozpoznat komáří samice a samce ignoruje. Co dokáže toto zařízení, můžete zhlédnout na následujícím videu:

Podle Nathana je možné pomocí několika těchto laserů vytvořit účinnou obranu např. nemocnic či jiných důležitých objektů před komářími nálety.

Já osobně bych si toto zařízení do bytu dal ihned. Malé prsknutí v noční tmě by se za mě postaralo o to, abych se ráno neprobudil se svědícími štípanci. A určitě by mi nevadilo pořídit si toto zařízení za dvojnásobek jeho ceny s tím, že druhé zařízení bude posláno na pomoc lidem v Africe.


Tip: Videozáznam přednášky Nathana Myhrvolda na konferenci TED.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější