S jetpackem na zádech

Martin Tůma  |  Technika

Létat si volně jako pták byl odjakživa sen mnohých lidí. Ale žádné letadlo, vrtulník či vznášedlo nesplní tento sen tak dobře, jako raketový batoh.

Raketový batoh, nebo též jetpack, není zdaleka nový vynález. Už v 60. letech minulého století vytahoval raketový batoh z potíží slavného agenta 007 v podání Seana Conneryho ve filmu Thunderball.

Raketové začátky

Jako první přišli s myšlenkou raketového batohu Němci na konci Druhé světové války, kdy se umírající Třetí říše chytala každého stébla naděje. Raketový batoh neměl sloužit k plnohodnotnému letu, ale ke skokům podobným pohybu lučních koníků. Jako pohon měl sloužit zmenšený motor z létající bomby Fi 103; naštěstí konec války přišel dříve, než tuhle technologii mohli vyzkoušet na lidech.

Po Němcích převzali štafetu Američané. V roce 1960 představila firma Bell veřejnosti svůj model tryskového batohu poháněného peroxidem vodíku. Právě ten byl použit Jamesem Bondem ve filmu Thunderball. Jetpack měl však výdrž pouhých 30 vteřin a samotné palivo nebylo zrovna příliš levné a bezpečné.

V té době běžela na plné obrátky studená válka a na vývoj prostředku, který by umožnil vojákům vzduchem překonávat minová pole, zátarasy či vodní toky, bylo peněz dost. Přesto se ale žádný z projektů nedostal dále, než za hranici několika kusů prototypů, které místo v armádě sloužily jako atrakce na různých show.

The Martin JetPack

První jetpack, který stojí za zmínku, se chystá do výroby v tomto roce. Firma The Martin JetPack Company z Nového Zélandu právě dokončuje testování prototypů a chystá vše potřebné pro schválení raketového batohu pro běžný provoz.

Je třeba říci, že se nejedná o pravý raketový batoh. Jetpack je poháněn dvojicí vrtulových motorů. Maximální rychlost má být 97 km/h a výdrž ve vzduchu okolo 30 minut. Nosnost batohu má být až 130 kg – tedy dost na to, aby štíhlejší letci mohli vozit i děti do školy.

Pokud tedy máte zbytečných 100 000 USD, můžete se již dnes zapsat do pořadníku na prodej. Reálný start sériové výroby je ohlášen na letošní září.

Jetpack od firmy The Martin Jetpack v akci.

Hasiči to znají

Zcela jiného typu je plnokrevný jetpack od firmy JetLev. Hasiči dobře vědí, jakou sílu má rychle proudící voda. Stačí pár hadic a proud vody nadzvedne i auto (viz video).

Oproti vzduchu má voda mnohem vyšší hustotu a tím pádem i větší sílu při pohonu tryskového batohu. Na tuto skutečnost sází firma JetLev. Ovšem místo ohromného kanystru s vodou má pilot na zádech pouze rám se dvěma tryskami, do kterých je voda hnána z malé loďky s výkonným čerpadlem. Naprosto geniální a jednoduchá kombinace pro perfektní zábavu.

Kdybych si mohl pod stromeček něco přát, neváhal bych ani na chvíli. Ostatně podívejte se sami na výše přiloženém videu, co vodní jetpack umí. A navíc, od dubna tohoto roku je JetLev v prodeji a oproti Martin Jetpack bych při nákupu ušetřil celých 500 USD!

Nejčtenější