Rozšířená automobilová realita

Martin Tůma  |  Technika

Představte si, že byste místo čelního skla vašeho vozu měly průhledový displej, jako mají moderní stíhačky. Sci-fi, řeknete si, to je tak v autě pro zvláštního agenta 007 s příjmením Bond. Ale možná ne. General Motors představil technologii, která má přinést rozšířenou realitu i do vozů střední třídy.

Nejedná se ovšem o plně funkční head-up displej, jak ho známe z bojových letounů. GM má v plánu využít technologii firmy SuperImaging, která vyvinula speciální fosforeskující potah skla v červené a modré barvě. O vykreslení informací se stará ultrafialový laser, který rozsvítí potah v místě ozáření.

Díky palubním čidlům automobilu, jako je noktovize, infravize a radar potom zobrazuje vše důležité pro bezpečnou jízdu především za snížené viditelnosti. Jedná se o zobrazení okraje vozovky a případných nebezpečných předmětů, zvířat a osob na ní.

Kromě toho může doplňovat funkci palubní navigace označením zájmových objektů přímo v reálu. Systém je vylepšen o sledování směru pohledu řidiče a zvýrazňuje objekty, na které je pohled upřen.

Celý systém je velice dobře představen v následujícím videu:
 http://link.brightcove.com/…pid263777539?…

Zdroj:
http://www.technologyreview.com/…itors/24936/

Nejčtenější