Robot se může naučit číst

Josef Tuček  |  Technika

Konstruktéři robotů naučili své výtvory opracovávat nejsložitější objekty, orientovat se v okolí, řešit teoretické i praktické úkoly. Avšak nechali roboty být pouhými analfabety.

Ilustrační foto

Nyní tým z Technické univerzity v australském Brisbane začal učit roboty číst. Programy na vizuální rozpoznání i překlad slov už existují – například společnost Google nabízí aplikace pro inteligentní telefony, kterými člověk v cizojazyčné restauraci vyfotografuje jídelní lístek a vzápětí dostane strojový překlad, aby věděl, co si vlastně objednává.

Jenže v tomto případě člověk snadno pozná, co je text, který potřebuje přeložit. Robot to má těžší, ten nejdříve potřebuje software na rozlišení písma od náhodných skvrn, obrázků či třeba spár mezi cihlami. I písmo a smysl slov pak musí vyhodnotit složitěji, než už to umí člověk.

Australští výzkumníci však tento problém překonávají a tvrdí, že jednou jejich robot bude snadno vidět za dveře nebo do konzervy – jednoduše si na nápisu přečte, co je uvnitř. A podobně se bude schopen řídit třeba i písemnými instrukcemi určenými původně pro člověka.

Zdroj: E15
Foto: Shutterstock

Nejčtenější