Robot může odvážet odpadky

Josef Tuček  |  Technika

Odvoz domovních odpadů v úzkých ulicích historických měst lépe zvládne robot než široký popelářský vůz, soudí mezinárodní skupina konstruktérů. Vyvinula proto pojízdnou popelnici a vybavila ji nejmodernější technikou.

Robot DustBot na zavolání přijede během několika minut před dům, nechá si odpadky vložit do výsuvné zásuvky ve svém „těle“, a odveze je. „Použili jsme pro něj nejlepší a nejpokročilejší robotické komponenty, které existují,“ tvrdí Paolo Dario, univerzitní profesor z italské Pisy, jenž je koordinátorem projektu.

Robot na odpadky je vybaven kamerovým systémem a senzory, které mu umožňují se na počítačově určené trase orientovat. Záběry z kamer jsou pro jistotu vysílány do řídicího střediska, odkud může v případě potřeby zasáhnout člověk. Nejdelší, dvouměsíční pokus právě skončil v malém italském městě Peccioli, v němž dva roboti odváželi na zavolání odpadky ze stovky domácností.

Osvědčili se však i v dalších pěti evropských, dvou japonských a jednom jihokorejském městě. Profesor Dario věří, že v Evropě by se mohlo uplatnit alespoň 100 tisíc jeho robotů. O prodejní ceně však zatím nehovoří.

Zdroj: E15

Nejčtenější