Robot, který si sám dojde na záchod

Martin Tůma  |  Věda

Takový kůň je lidmi používán už pěkných pár tisíc let. Nepotřebuje žádný benzín ani baterie, dokáže si sám sehnat a zpracovat energii a navíc když má vhodné podmínky, umí vyrábět svoje vlastní kopie.

Roboti tak daleko ještě nejsou, ale pracuje se na tom. Ecobot III je prozatím nejpokročilejším zástupce této čeledi robotů. Protože je to stroj, potřebuje ke svému pohonu elektřinu. Tu získává prostřednictvím mikrobiálních palivových článku. V těch zpracovávají bakterie potravu dodanou robotem a uvolňují z ní vodík.

Ten prochází membránou směrem ke katodě, a při tomto průchodu generuje elektrický proud. Je to sice drahé a neefektivní, ale pro pohon robota to stačí. Předchozí verze robota dokázali z krmítka nasát potravu, ale o vyprázdnění strávené potravy se musela postarat lidská obsluha.

Ilustrační foto

Ecobot III je o krok dále. Je vybaven umělým střevem, které má peristaltické pohyby, podobně jako je to u živých tvorů. Tedy spíše peristaltickou pumpu, ale svůj účel to plní. Robot se dokázal sám najíst, napít, i vyprázdnit, a to po dobu celých sedmi dnů. Velmi rozmanitá střevní mikroflóra mu umožňuje využívat poměrně širokou škálu materiálů k obživě, včetně například splaškové vody. Bohužel zatím dokáže využít pouze kolem 1% z chemické energie materiálu.

Odlišnou koncepci pohonu zvolil EATR (Energetically Autonomous Tactile Robot) sponzorovaný agenturou DARPA. Místo trávení potravu rovnou spálí – konkrétně chystají pokus, kdy by měl na 60 kg biomasy urazit 160 kilometrů dlouhou trať. To Ecobot zvládá závratných 21 cm za den, ale zase není limitován potřebou najít něco, co bude dobře hořet.

Obě koncepce budou prezentovány na konferenci Arfitical Life XII v dánském Odense na konci srpna tohoto roku. Oproti obyčejnému koni, psovi, nebo kočce, mají roboti ještě hodně co dohánět, ale každý začátek je těžký.

Zdroje:
http://www.brl.ac.uk/…I/index.html
http://www.robotictechnologyinc.com/index.php/EATR
 http://www.alife12.org/

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější