Roboještěrka

Martin Tůma  |  Technika

Možná jste už někdy viděli ještěrku gekona, která se s nenucenou elegancí a velkou rychlostí dokáže prohánět po kolmých zdech. Vědci se již delší dobu snaží roboty naučit něco podobného.

Takový stroj by jistě našel širokou škálu uplatnění – od záchranářských misí při neštěstích, přes inspekční práce v nepřístupných místech, až po průzkum a dohled pro armádu. Prvním robotem schopným vylézt na strom byl RISE od Boston Dynamics. Ovšem v rychlosti prohrával i s průměrně odpočatým hlemýžděm.

Vědci z Univerzity v Utahu se inspirovali pohybem ještěrky, která při svém běhu kmitá celým tělem a ocasem ze strany na stranu a výsledkem je ROCR, neboli Oscilating Climbing Robot (robot šplhající pomocí oscilace, to R na začátku přidali čistě kvůli lepšímu vzhledu akronymu).

Právě toto přírodou inspirované kývaní se ze strany na stranu je klíčem pro rychlé a energeticky nenáročné lezení. Robot dokáže zdolat 2,5 m vysokou zeď za pouhých 15 sekund a to jenom s baterií, kterou si sám nese. Na rozdíl od konkurence není tedy závislý na externím zdroji energie. O tom, jak dokáže šplhat, se můžete přesvědčit na těchto videích.

Video:
http://www.youtube.com/watch?…
http://www.youtube.com/watch?…

Zdroje:
http://heml.eng.utah.edu/…gRobots/ROCR

Nejčtenější