Rickenbacker - první elektrická kytara na světě

Vlastimil Novák  |  Historie

Když se vysloví jméno Rickenbacker, většina muzikantů si vybaví neotřelý design a hlavně velmi originální zvuk nástrojů této značky. Málokdo už ale ví, že jejich tvůrce Adolph Rickenbacker a především George Beauchemp přišli jako první s nápadem elektricky zesílit zvuk kytary. Byla to hudební revoluce – kytara se dostala do popředí zájmu. Do té doby totiž například v jazzu plnila funkci spíše doprovodného nástroje.

Rickenbacker 330 JG
Zdroj: en.wikipedia.org

V roce 1927 si zkušený výrobní inženýr Adolph Rickenbacker založil firmu Rickenbacker Manufacturing Company (dnes Rickenbacker International Corporation) a ve stejné době se potkává s Georgem Beauchempem – umělcem, kytaristou a houslistou, který se snažil vymyslet způsob, jak „protlačit“ zvuk akustické kytary přes daleko hlasitější orchestr. Nejprve zkoušel zesilovat zvuk pomocí gramofonových troub, výsledek ho ale neuspokojil.

Frying Pan "smažící pánvička" - nákres od George Beauchempa
Zdroj: en.wikipedia.org

Po absolvování eletrického kurzu zkonstruoval prototyp snímače, kterým osadil nově zkonstruované masivní tělo (do té doby to byl pouze dutý korpus kytary). Ve snímači byl pár podkovovitých magnetů a celý snímač obepínal struny, aby dobře přenášel jejich kmit. Tuto kytaru nazval „Frying pan“, tedy volně přeloženo jako „smažicí pánev“, které Rickenbacker rád přezdíval palačinka. První elektrofonická kytara byla na světě. Průmyslově se vyráběla od roku 1932.

Největší rozvoj kytar Rickenbacker přišel samozřejmě v 60. letech s nástupem rokenrolu. V Hamburku si v roce 1960 jakýsi John Lennon kupuje Rickenbacker model 325 Capri a kapela Beatles, ve které hraje, už nástroje této značky nepustí z ruky do konce své kariéry. Takováto reklama je pro firmu tou nejlepší a Beatles od ní dokonce sami dostávají nástroje.

Dvanáctistrunný Rickenbacker 360/12. Model, který dostal George Harrison přímo od firmy Rickenbacker.
Zdroj: Jan Chvátal

Originálním a nezaměnitelným zvukem svých kytar definuje Rickenbacker sound kapel 60. let. Jde především o ne zcela tradiční způsob uchycení krku, zkrze celé tělo nástroje a zvuk tedy rezonuje jinak. Kromě elektrických kytar je Rickenbacker znám také jako výrobce basových kytar, zvláště modely 4000 byly (jsou) velmi oblíbené.

Rickenbacker svoje nástroje produkuje výhradně pouze v USA a jako jedna z mála značek se drží na trhu dodnes bez výraznějších „hlušších období“. Za kvalitu se ale i dnes platí a nástroje této značky se pohybují v řádech tisíců dolarů. V ČR nemá firma ani zastoupení, tudíž se musí nákup spojit třeba s výletem do Velké Británie nebo USA.

Baskytara Rickenbacker 4001 - model pro leváky
Zdroj: Jan Chvátal

Foto: en.wikipedia.org a Jan Chvátal

Nejčtenější