Řešení ropné krize po japonsku

Martin Tůma  |  Věda

Naše civilizace je bytostně závislá na levné a dostupné energii. Z uhlí jsme přešli na produkty z ropy a je nejvyšší čas se posunout zase o něco dále. Ropa nám jednou může dojít a svět již odmítá být v područí vůle ropných šejků.

Zatímco Evropa sází na obnovitelné zdroje energie a projekty jako je Desertec, Japonsko jde na to od lesa. Po celém světě jsou rozeseta velmi bohatá naleziště metanu uvezněného v ledu. Této prazvláštní substanci se říká klatrát metanu a nalézá se jak v trvale zmrzlé zemi, tak pod hladinou moře na pevninských šelfech.

Ilustrační foto

Rusové jako první experimentovali s těžbou klatrátu; od roku 1970 se v oblasti Messojacha na Sibiři těží metan z vrtů do mocných vrstev suroviny pod permafrostem.

Nyní se do podobného projektu chce pustit i Japonská národní společnost ropy, plynu a kovů (JOGMEC). Japonci totiž mají na východním pobřeží své země uloženy dostatečné zásoby plynu pro pokrytí své celkové spotřeby na dobu 100 let. Ložiska se nacházejí v hloubce kolem 500 m pod hladinou moře.

Japonci doposud získávali svoje zkušenosti v projektu v deltě kanadské řeky Mackenzie. Metan se těží pomocí vhánění horké vody do vrtu v ledu. Horká voda uvolní drobné bublinky plynu z ledového sevření a metan poté vyvrtanou dírou stoupá k těžebnímu zařízení.

JOGMEC svůj první testovací vrt spustil v roce 2004. Nyní se rozjíždí těžba naplno a v roce 2016 se očekává finální posouzení ekonomické stránky projektu.

Zdroj:
http://www.jogmec.go.jp/…omoting.html

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější