Rekordy Arabského poloostrova

redakce VTM  |  Zajímavosti

To, že v Dubaji stojí nejvyšší budova světa, 818 metrů vysoká Burž Kalifa, dokončená na jaře, je obecně známé. Ale zdejší finance umožňují i méně známé, i když možná stejně efektní rekordy.

Ty začnou platit ještě v letošním roce, kdy budou dokončeny hotelový komplex Abraj Al-Bait Towers, známý také jako Mecca Royal Clock Hotel Tower, v proslulém centru islámu a pomenší mrakodrap Capital Gate u Abu Dhabi National Exhibition Centre, kde se konají například každé dva roky významné zbrojní veletrhy.

Capital Gate sice nevyniká výškou, měří „pouhých“ 160 metrů, ale ustanovila světový rekord v náklonu – odchyluje se od kolmé osy o 18 stupňů, což je téměř čtyřikrát více, než u proslulé věže v Pise. Na stavbu budovy, nakloněné západním směrem bylo použito 15 000 kubíků betonu a 10 000 tun oceli. Její předpjaté jádro bylo pochopitelně vychýleno od svislé osy záměrně a je uchyceno na celkem 490 kotvách, uložených 30 metrů hluboko. Minimalizovat namáhání konstrukce ve větru či při případném zemětřesení pomáhá také diagrid, tedy diagonální mříž obvodového pláště, která byla použita například už u pekingského olympijského stadionu.

Kromě hotelu nabídne Capital Gate na ploše přes 20 000 čtverečních metrů i kancelářské prostory. Hotelový komplex Abraj Al-Bait Towers se po dokončení letos na podzim bude pyšnit věží vysokou 601 metr. Nebude tedy nejvyšší budovou na světě, ale komplexem s největší užitnou plochou – neuvěřitelných 1 500 000 čtverečních metrů.

Kromě pokojů pro poutníky (komplex stojí hned naproti posvátné Kaaby) tu návštavníci najdou i modlitebnu pro 10 000 lidí, třípodlažní obchodní komplex a tisíce krytých stání pro automobily. Už teď ale jeden zápis Abraj Al-Bait Towers do Guinnessovy knihy rekordů má. Ve výšce 530 metrů nad zemí jsou umístěny čtyři ciferníky největších hodin na světě. Měří 43 krát 43 metry (londýnský Big Ben má průmer 7 metrů) a spolu s nápisem „Bůh je veliký“ jej lze vidět až ze vzdálenosti pětadvaceti kilometrů.

Ciferníky osvítí 2 000 000 „ledek“ a jednasedmdesátimetrové zakončení věže pak dalších 21 000 zelených a bílých světel. Hodiny, spuštěné spolu se začátkem ramadánu, přišly na 800 000 000 dolarů a ambicí rodiny Saúdú je to, aby čas na nich byl považován místo toho greenwichského za světový.

Zdroj: VTM Science
Foto: Profimedia a Shutterstock

Nejčtenější