Recyklace stíhaček

Martin Tůma  |  Technika

Armáda nikdy nic nevyhodí – co kdyby se to mohlo jednou hodit. Kdo z vás čtenářů absolvoval základní vojenskou službu, jistě mi tento fakt potvrdí. Zřejmě se jedná o celosvětový jev a přemýšlivé zelené mozky často hledají způsob, jak staré věci nově použít.

Tak vznikl například sovětský projekt Raduga, který z vyřazených stíhaček Mig-15 udělal protilodní střely. Američané řeší jiný problém. Jejich letectvo je tak dobré, že se jim v boji nechce nikdo postavit. Poslední šanci střetnout se s rovnocenným protivníkem měli američtí piloti ve Vietnamu. Od té doby to byl spíše lov kachen.

Ale piloti, kteří nemají reálný bojový zážitek, nemohou být nejlepší, proto americké letectvo nechalo přestavět vyřazené letouny F-4 na bezpilotní cvičné terče. Operátor ze země může vést dálkově ovládaný letoun ve vzdušném souboji a tak velmi reálně simulovat ostrý střet včetně zničení skutečného letadla.

Čas ale nejde zastavit a F-4 ubývají a do důchodu se chystají první F-16 Falcon. Firma Boeing v uplynulých dnech obdržela od Amerického ministerstva obrany kontrakt na přestavbu vysloužilých Falconů na cvičné cíle. Projekt má ovšem ještě další aspekt, o kterém již se tolik nemluví.

Nejde o nic menšího, než o konstrukci bojového letounu nové generace (nástupce F-22 a F-35), který už nebude mít pilota na své palubě a bude kompletně ovládán dálkově. Boeing tak bude mít výbornou příležitost vyzkoušet si nové technologie a postupy pro dálkové řízení a umělou inteligenci právě při přestavbě F-16 na cvičné cíle.

Zdroje:
http://www.aviationnews.eu/…qf-16-drone/
http://www.af.mil/…actsheet.asp?…
 http://en.wikipedia.org/…a_KS-1_Komet

Nejčtenější