R2 – seznamte se, prosím

Martin Tůma  |  Vesmír

Jak jsme vás informovali v článku minulý týden, NASA čelí nedostatku financí, které ji nutí škrtat jeden program za druhým a de facto tak čelí možnosti, že v příštích letech nebude mít prostředky pro pilotované lety.

R2 je zkratka z Robonaut2, člověku podobného robotického průzkumníka vesmíru. NASA jej vyvíjí ve spolupráci s firmou General Motors. Celý projekt začal v roce 1997 a od roku 2007 probíhá vývoj druhé generace. Zatímco po mechanické stránce jsou technologie nutné pro tohoto robota známé a dostupné už dlouho, pravým oříškem jsou systémy rozpoznání a umělé inteligence.

Tento robot totiž má být opravdovým pomocníkem, parťákem pro astronauty, schopný reagovat podobně jako člověk. Nemá se tedy jednat o monstrum na dálkové ovládání, ale o stroj schopný rozpoznat co se po něm žádá. Podle profesora Matthewa Massona z Carnegie MellonUniversity v Pitsburgu, jehož tým je zodpovědný za vývoj umělé inteligence, je velmi důležitá robotova sociální interakce. Věci, které mi bereme jako samozřejmé, jako je například podívat se směrem, kterým vám ukazuje váš společník.

Když se blíže podíváme na robotův hardware, tak v přilbě má dvě kamery s vysokým rozlišením, které mu umožňují stereoskopické vidění, podobné jako u nás lidí. Je potažen na omak příjemným a měkkým materiálem doplněným o tlakové senzory, takže rozpozná, kdy má zastavit aby neublížil lidem, nebo sobě. V pažích má 350 senzorů a dokonalé ovládání jemné motoriky. Dokáže vytáhnout list papíru, aniž by ho pomačkal, unést 9 kilogramů, což je čtyřikrát více než konkurenční projekty.

NASA si slibuje, že díky lidským rozměrům bude tento robot ideálním testovacím prostředkem pro novou techniku stejně jako pro využití stávající techniky. Jeden z konceptů počítá s robotickou posádkou měsíční základny nebo s jeho cestou na Mars. Má to být průkopník, který lidem prošlape cestu a zjistí, zda je to bezpečné. Má dokázat po nás dodělat otravnou a nudnou, nebo nebezpečnou práci ve vesmíru, jako jsou různé druhy montáží a oprav na orbitu, třeba na Mezinárodní kosmické stanici.

Prozatím existuje pouze prototyp torza bez nohou, video s tím, co tento robotot dokáže, stejně jako prezentaci jeho tvůrců naleznete zde: http://www.technologyreview.com/video/?… A zde naleznete prezentaci příštího dobyvatele Měsíce: http://www.youtube.com/watch?…

Doufám, že dříve nebo později pokročí technologie natolik, aby mi podobný robot uklízel byt. Průzkum vesmíru je dobrá věc, ale tohle bych ocenil více.

Zdroje:
http://robonaut.jsc.nasa.gov/
http://www.technologyreview.com/…uting/24523/?…

Nejčtenější