Qi: zářivá budoucnost bezdrátového nabíjení

Marek Lutonský  |  Technika

Standard pro bezkontaktní nabíjení spotřební elektroniky podporují významné firmy. Zapojuje se Nokia, RIM nebo Sanyo. Energizer představil první bezkontaktní nabíječku podporující nový standard Qi.

Bezdrátové datové technologie, jako je wi-fi nebo bluetooth, díky kterým není nutné každé zařízení připojovat kabelem, nám už dlouho usnadňují život. Neprosadily se hned – například bluetooth vznikl v roce 1998, plnou podporu ve Windows dostal až v roce 2004 a dlouho se jeho podporou mohly chlubit jen nejdražší telefony.

Zatímco data už běžně přenášíme vzduchem, u energie se to stále moc nedaří. Chumel nabíječek proto bývá standardní součástí každé domácnosti. Jednou jsem před odjezdem na dovolenou počítal, kolik nabíjecích kabelů s sebou beru, a výsledek doslova vyvolával otázku, kam lidstvo spěje.

Na přenos energie na větší vzdálenosti zatím musíme zapomenout. Již se ale objevují bezkontaktní nabíječky – podložky, na které stačí položit například mobilní telefon. Bezkontaktně se nabíjejí třeba elektrické zubní kartáčky Brown, známá je nabíječka Touchstone pro kapesní počítače Palm i další výrobky.

Redakce webu MobilMania.cz jednu takovou bezkontaktní nabíječku testovala, podívejte se na video.

Mnoho malých transformátorů

Dnes pro každé zařízení potřebujete speciální nabíječku. Organizace Wireless Power Consortium se ale snaží sjednotit technologie a vytváří standard bezkontaktního nabíjení, aby člověk mohl mít doma jednu nabíjecí destičku a s ní nabíjet celou řadu zařízení od různých výrobců.

Standard se nejlépe prosadí tak, že ho za vlastní vezmou důležití výrobci, a to se Wireless Power Consorciu začíná dařit. Jen se podívejte do seznamu zapojených firem, ve kterém lze mezi aktivními členy najít Olympus, Nokii, Philips, RIM (vyrábí komunikátory Blackberry) nebo jednoho z nejdůležitějších výrobců akumulátorů, firmu Sanyo. Mezi zapojenými členy pak vidíme třeba Duracell, Energizer, HTC, LG nebo Samsung.

Wireless Power Consortium si na základě vzájemné spolupráce klade za cíl dosáhnout přijetí a využívání technologického standardu bezkontaktního nabíjení. Znovu si vzpomeňme na bluetooth, který začal obdobným způsobem – spojením několika důležitých firem.

Zatím se řeší nabíjení výkonově méně náročné elektroniky, hranice byla stanovena na 5 W. Využívá se elektromagnetické indukce, která výkon přenese na malou vzdálenost, řádově milimetry. Vysílací cívky v podložce přenáší energii do přijímacích cívek v přístroji, a ten si zároveň nabíjení řídí.

Je to venku!

Aktuální informací je, že tento standard pro bezdrátové nabíjení byl před několika dny oficiálně publikován. Jmenuje se Qi (čtěte čí) , takže až někdy tuto zkratku uvidíte, vzpomeňte si na bezdrátové nabíjení.

Zapojení výrobci nyní podle tohoto standardu mohou začít projektovat svá zařízení. Ale i když se vývoj a nasazování nových technologií stále zrychluje, okamžité masové nasazení této technologie nemůžeme čekat. Napřed se začnou objevovat pouze proprietární nabíječky konkrétních zařízení, byť podporující tento standard. Stejně jako u bluetooth lze zpočátku čekat problémy s kompatibilitou a přístroje bude nutné zpočátku balit do speciálních nabíjecích pouzder. Výrobky budou zpočátku také velmi drahé.

První, kdo využil standardu Qi, byl před pár dny Energizer se svou bezdrátovou nabíječkou Inductive Charger. Je připravena pro nabíjení iPhonu 3G/3GS a Blackberry Curve 8900. V prvním případě je potřeba pryžový obal, v druhém nástavec na běžnou baterii Blackberry. Nabíječka se dostane do prodeje v říjnu, bude stát 89 dolarů (1 710 Kč) a obal/nástavec na telefony dalších 35 dolarů (670 Kč). Podívejte se na web, který Energizer ke své nabíječce připravil.

Vydání standardu pro bezkontaktní nabíjení je pro svět drobné elektroniky velmi důležitý krok. Za několik let nás čeká skvělá bezdrátová budoucnost.

Tip: Pokud vás bezkontaktní nabíjení zaujalo, prozkoumejte web organizace Wireless Power Consortium . Najdete na něm mnoho zajímavých informací.

Nejčtenější