Protiteroristické záclony

Martin Tůma  |  Věda

Pokud bydlíte v Bagdádu někde poblíž přísně střežené Zelené zóny, nebo v aleji tornád na americkém středozápadě, možná již máte fóbii z okenních skel. Výbuchy bomb, stejně jako ničivý vichr, dokáží z okenních skel udělat ničivou smršť ostrých střepů.

Ilustrační foto

Zkuste si představit, jak asi dopadne střet lidského těla s půlmetrovým střepem letícím sto kilometrovou rychlostí. Jedním z možných řešení tohoto problému je auxetická tkanina. Auxetický znamená, že látka má záporný Poissonův index, tedy že v místě, kde ji chce něco propíchnout se neztenčuje, ale právě naopak. Čím větší síla na ní působí, tím je v místě působení tlustší vrstva látky.

Zetix od anglické firmy Auxetix je prvním podobným materiálem, který má takové vlastnosti. Na jeho vývoji se podílela univerzita v Exeteru. Zetix je utkán ze speciální nitě, vlastně ze dvou různých nití. Nosná a natahovací nit je opletena tenčí velmi pevnou nití z jiného materiálu. Při namáhaní se nosná nit zúží a pevná nit kolem ní opletená se nahromadí právě na místě namáhání.

Že za podobným výzkumem stojí armáda snad ani nemusím dodávat, Zetix jistě najde svoje uplatnění v neprůstřelných vestách. Je zajímavé, že i v přírodě existují auxetické materiály – jedním z nich je kočičí kůže. Ta se ale, naštěstí pro kočky, jako materiál pro neprůstřelné vesty neosvědčila.

Zdroje:
http://www.epsrc.ac.uk/…curtain.aspx
http://en.wikipedia.org/…on%27s_ratio
 http://www.auxetix.com

Nejčtenější