Projekt skBalloon na hranici vesmíru

Martin Tůma  |  Vesmír
hp_jpg_4cb6b55a12.jpg

Je sobotní dopoledne 9. října 2010, krásný slunečný den. Na hvězdárně v Partizánském se schází nebývale mnoho lidí. Všichni napjatě pozorují hemžení na plácku za hvězdárnou, kde odborníci ze SOSA (Slovak Organisation for Space Activities) nafukují nezvyklý balón.

img_1944_jpg_4cb6b55a14.jpg

Po několika odkladech dnes konečně nastává den D a JULO1 se již houpe na startovací rampě, ne, na startovací plošině. Jenomže odpočítávání je na poslední chvíli zastaveno. GPS modul najednou začne ukazovat nesmyslné údaje a je potřeba jej rychle vyměnit.

Ale naštěstí je to poslední zádrhel, přesně v 12:55 balón startuje vzhůru k bezmračným výšinám na pokraji stratosféry. Vše funguje jak má, balón předává na zemi telemetrii a stoupá. Obávaný signál DPB (detekce prdlého balónu) nebyl vyslán a JULO1 dosahuje výšky zhruba 35 km.

V ní se gondola odpoutává a na padáku se snáší k zemi, aby v 15:20 bez problémů přistála poblíž Nových zámků. Místo přistání ale bylo zvoleno velmi nešťastně, protože přístrojová gondola dopadla do gigantického pole se vzrostlou kukuřicí a v úterý večer ještě nebyla nalezena.

img_2072_jpg_4cb6b55a14.jpg

JULO1 (jméno má po Juliusovi Satínském) je výsledek několikaletého úsilí nadšenců ze SOSA. Jejich cílem není jenom poslat kameru na výlet do stratosféry a získat tím pěkné video, se kterým se mohou chlubit na YouTube. Naopak, JULO1 má být první krok na dlouhé pouti k vypuštění vlastního cubesatu. Předtím jsou v plánu další „JULOvé“, JULO3 by měl pomocí aerogelu sbírat částečky meziplanetární hmoty ve velmi vysokých vrstvách atmosféry.

JULO1 ve své gondole nese CRD, Comsic Ray Detektor, přístroj pro detekci vesmírného záření, který tvoří dvě Geiger-Müllerovi trubice. Ty budou měřit radiaci v závislosti na dosažené výšce a též sledovat, jestli k detekci došlo v obou trubicích naráz a jedná se o spršku vesmírného záření. Něco podobného, ale s podstatně větším rozpočtem teď dělá i NASA v Antarktidě.

Problém s GPS

V gondole je dále detektor prdlého balónu (DPB), o kterém jsme psali výše. DPB sleduje akceleraci, zda balón stoupá nebo ne. Pokud přestane balón stoupat vzhůru, PDB dá pokyn Terminátoru, který zajistí odpojení gondoly a otevření padáku. Na palubě jsou ještě vnitřní a vnější teploměry, kamera a samozřejmě počítač s OS Linux, který to celé řídí a ukládá data.

img_5928_jpg_4cb6b55a15.JPG

Konstrukce přístrojové platformy zabrala stovky hodin a v jejím rámci SOSA vyvinula svoje vlastní protokoly pro komunikaci a telemetrii. Součástkou kritického významu, která na poslední chvíli selhala, je GPS modul. Původní zařízení speciální konstrukce muselo být nahrazeno obyčejnou komerční GPS, která sleduje nadmořskou výšku pouze do 24 km. Maximální dosažená výška byla tedy pouze odhadnuta na základě měření příjmu radiového signálu z balónu.

Když vezmeme v potaz, že to celé je dílo 8 lidí rozesetých po dvou republikách, dělané ve volném čase a financované z vlastní kapsy, nezbývá než smeknout. A také jim popřát hodně štěstí, jak v dohledání gondoly, tak v jejich plánech na konstrukci a vypuštění družice. Snad se již brzo dočkáme letového videa. Více informací naleznete na stránkách projektu.

Zatím se můžete podívat, jak do dopadlo při podobném projektu, který se uskutečnil v USA. Kamera se dostala až do horních oblastí stratosféry, viz www.brooklynspaceprogram.org.

Homemade Spacecraft from Luke Geissbuhler on Vimeo.

Foto: autoři projektu

Nejčtenější