Proč zabíjet, když stačí omráčit

Martin Tůma  |  Technika
Model taseru XREP (Foto: archiv výrobce)

Války v Afghánistánu a Iráku jsou pravou noční můrou pro vojáky i jejich velitele. To proto, že většina bojů se odehrává v hustě obydlených oblastech a na vojáky jsou kladeny opravdu extrémní nároky – postřílet jenom zlé hochy a zbytku nezkřivit ani vlásek.

Při boji zblízka rozhoduje palebná síla. Zásah nemusí být zdaleka precizní; stačí granáty zasypat cílovou oblast, ze které po vás střílí a ono už se něco z toho „ujme“. Jenomže tento postup způsobuje opravdu velké a nežádoucí vedlejší škody. Nelze srovnat se zemí dům plný lidí kvůli jednomu odstřelovači na střeše a ani při honu na útočníka pokosit palbou půlku tržiště. Tedy pokud nejste Ruská armáda v Čečensku. Pro spojenecké vojáky je tento přístup značně frustrující. Obzvláště, když protistrana si s něčím podobným neláme hlavu.

M-32

V boji se ukazuje, že občas je nade všechny hi-tech zbraně hrubá palebná síla. Třeba granátomet XM-25, který dokáže zasáhnout i cíl skrytý za překážkou díky tomu, že jeho náboj vybouchne v přesně určené vzdálenosti od hlavně. Kromě toho je tu i jeho větší bratříček, šestiranný granátomet M-32 ráže 40 mm. U této zbraně je obzvláště velmi důležité, na které straně hlavně se nacházíte.

Voják s novým HEMI granátometem M-32 (Foto: archiv výrobce)
Voják s novým HEMI granátometem M-32 (Foto: archiv výrobce)

Ale to všechno je nepoužitelné, pokud máte svázané ruce ohledy na civilisty. Potom se z výkonné zbraně stává jenom mrtvá zátěž, nebo spíše zbraň poslední záchrany, po jejímž neopatrném použití vás čeká dlouhé vysvětlování a možná i vojenský soud. O dopadu na morálku mariňáků snad není potřeba hovořit.

Šance se splést

Naštěstí je tu řešení. Jmenuje se TASER. Je to zbraň, která místo kulky vystřelí elektrody, kterými do zasažené oběti napumpuje elektrický šok v podobě 50 000 V. Elektrický výboj zcela ochromí příčně pruhované svalstvo a zasaženého vyřadí na několik minut z boje. Na rozdíl od pistole se může střílející splést a poté, co šok odezní, se trefenému případně omluvit. Tuto zbraň v současnosti úspěšně používají policejní složky v mnoha zemích světa.

Nevýhodou taseru je jeho dosah, který činí pouze několik metrů. Ale jako se telefony obejdou bez drátů, existuje již dnes bezdrátový taser. Je to model XREP cartridge, který má podobu náboje určeného do pumpovací brokovnice ráže 12mm. Maximální dostřel je okolo 30 m a na přiloženém videu je vidět, co zásah touto municí provede s cvičeným a odolným příslušníkem zvláštních jednotek.

Maj. Gen. Richard Mills, který velí mariňákům v Afghánistánu, již prosadil zavedení této zbraně do výzbroje svých jednotek. A vývoj jde dále. V těchto dnech začínají bojové testy projektu Human Electro-Muscular Incapacitation (přibližně přeloženo jako lidský elektro-svalový paralyzér), zkráceně HEMI. Je určen právě do výše zmíněného granátometu M-32 s tím, že efektivní dostřel bude kolem 60 m. Specifikaci v PDF si můžete prohlédnout zde.

Zdroje neuvádí, jestli bude nutné osobu přímo zasáhnout jako s XREPem, nebo zda dojde k uvolnění většího počtu elektrod z náboje v cílové oblasti a zásahu osob okolo, jako je tomu při klasické explozi granátu. Výhodou je, že náboje TASER spolehlivě zastaví zdrogované nebo opilé útočníky, kteří jsou skoro imunní vůči jiným donucovacím prostředkům, protože mají velmi potlačené vnímání bolesti. Takže to bude fungovat i na zfanatizovaný dav.

Podívejte se na obrázkovou prezentaci taseru XREP.

V každém případě to umožní vojákům v případě potřeby bezhlavou palbu, po které mohou pozatýkat vinné, a nevinným dát čokoládu s coca-colou jako omluvu.

Nejčtenější