Pravděpodobnostní procesor

Martin Tůma  |  Počítače

Procesory v našich počítačích, telefonech, ale třeba i v mikrovlnkách, hodinkách, nebo autech, pracují všechny na stejném principu. Jejich základem jsou milióny tranzistorů, sdružených do logických obvodů, které realizují logickou funkci NAND – Not AND, a z těchto obvodů se potom skládají úplně všechny ostatní vyšší funkce procesorů.

Je to jednoduché, osvědčilo se to, a umíme to dobře používat. Ale ne všude je to úplně optimální způsob, jak řešit úkoly. Například pravděpodobnost a vůbec statistický kalkul se zde realizuje pouze pracně. Takzvaná Bayesovská logika, opírající se o Bayesovu podmíněnou pravděpodobnost, se dnes běžně používá například v antispamových filtrech nebo pro predikci kurzů akcií.

Ilustrační foto

Firma Lyric Semiconductor představila první čip, který pracuje přímo s Bayesovskou logikou místo „obyčejné“ logiky. Prozatím ale nemíří do bankovních počítačů, ale má vylepšit běžné flash paměti. Tyto paměti pracují s klasickými NAND obvody, do kterých si ukládají stav 1 nebo 0.

Ale díky miniaturizaci je rozdíl mezi 0 a 1 pouhých 100 elektronů. Díky tomu se často stává, že dojde k poškození uložené informace. Proto je nedílnou součástí každé paměti obvod pro odhalování chyb a jejich nápravu. Pokud se ale místo klasického obvodu použije pravděpodobnostní čip, dojde k výrazným úsporám, protože zabírá 30krát méně místa a potřebu pouze 8% energie. Na rozdíl od klasického čipu nepotřebuje složitý aparát na pravděpodobností výpočty, on je dělá přímo.

Na samém počátku vývoje tohoto čipu stáli jak jinak než vojáci, resp. organizace DARPA. Vývoj byl zahájen už v roce 2006 a obvod po opravu chyb flash pamětí je první veřejně dostupnou aplikací této technologie. O tom, jakou roli hrají tyto čipy ve vojenské technice kde se s pravděpodobností počítá prakticky pořád, se tak dá jenom spekulovat.

Jisté je, že James Bond by určitě chtěl mít pár svých hračiček s tímto procesorem, třeba až bude zase hrát hazardní hry s hlavním padouchem.

Zdroje:
http://www.lyricsemiconductor.com/
http://cs.wikipedia.org/wiki/NAND#NAND
 http://en.wikipedia.org/…_probability

Foto: fotobanka Profimedia

Nejčtenější