Prahu čeká TEDx, netradiční konference světového věhlasu

|  Komerční prezentace

Za necelé tři týdny se v Praze uskuteční netradiční konference TEDx. Setkání nazvané ReStart – Začněme jinak je organizované na principech světoznámé série konferencí TED (Technology Entertainment Design), jejíž historie se začala psát před pětadvaceti lety v Kalifornii.

Za dobu svého konání se akce TED staly světovým fenoménem. Jsou vyprodané měsíce dopředu a fronty na ně stojí i samotní řečníci – vědci, podnikatelé nebo politici. Objevili se mezi nimi takové osobnosti jako Bill Gates, Stephen Hawking, Bill Clinton či zakladatelé společnosti Google. TEDx pak označuje nezávisle organizovaná setkání na formátu TEDu, s lokálním či globálním zaměřením, která probíhají po celém světě. Dosud se jich konalo přes šest set, v 98 zemích a 25 jazycích. Prahu její TEDx čeká 20. listopadu.

TEDx není konferencí v tradičním slova smyslu. Nesnaží se během jednoho dne vyřešit palčivý problém lidstva. „Na rozdíl od standardních konferencí nic neřeší, nýbrž „jen“ inspiruje,“ říká Nikola Rafaj, hlavní organizátor TEDx Prague. Téma prezentace je v zásadě volné, počítá se síla myšlenky a hodnota dané informace.

Inspirovat a podnítit debatu se v Praze pokusí například Pepper de Callier, rádce nejlepších manažerů světa, který dokáže přirovnat svou práci k vaření svíčkové. Psychiatr Cyril Höschl zase tuší, jaká chemie v nás má na svědomí například úzkost. Etnolog, cestovatel a dobrodruh Mnislav Zelený, „adoptovaný“ amazonským kmenem, zná způsoby života, které nás ohromí, ale pomalu mizí z povrchu Země. Ti všichni a mnozí další budou mít osmnáct minut na to, aby publikum zaujali a inspirovali pohledem do svého oboru.

Program pražského TEDx bude rozdělen do třech bloků. První část nazvaná Rekreace – znovu(s)tvoření se bude zabývat tématy práce a odpočinku. Je práce v dnešním světě jen nalikovaných 40 let s víkendy a stabilním příjmem? Co přinese trend pracovního osamostatnění se (entrepreneurship)? Jak hlubokou stopu po sobě necháváme v digitálním světě?

TEDxPrague se svým druhým programovým blokem připojí k oslavám Světového dne dětí. Právě jim bude věnována část konference nazvaná Naděje – děti a vzdělání. V rámci tohoto bloku promluví například zakladatel společnosti Scio, student, který tvoří animované filmy z Lega, či norská designérka Maja Arnestad, jejíž výtvory slouží i hendikepovaným.

Závěr konference bude patřit budoucnosti a civilizaci na rozcestí. Co nás může naučit úpadek starých civilizací? Jak blízko jsme umělé inteligenci a biotechnologiím? V tomto bloku vystoupí například architekt Tomáš Rousek, jehož specialitou je „vesmírná architektura“, a který právě připravuje projekt na čištění oceánů.

Celodenní akce se uskuteční ve vršovickém kině Vzlet, originálním prostoru s unikátní historií. Vystoupení řečníků budou kombinována s vybranými předtočenými přednáškami TED Talks a například i živou hudbou skupiny Yellow Sisters.


KDY: 20. listopadu 2010 od 9:00 – 19:00
KDE: kino Vzlet, Holandská 1, Praha

Více na www.tedxprague.cz

Nejčtenější