Používej mozek a hraj hry

Martin Tůma  |  Věda

Představte si, jaké by to bylo ovládat věci pouhou myšlenkou. Třeba v počítačové střílečce, místo šoupaní myší a zuřivého mačkaní tlačítek by stačilo jenom si pomyslet. Pokud se vám to zdá jako sci-fi, potom vítejte v realitě.

Zařízení NeuroSky MindSet jsou na první pohled obyčejná sluchátka s mikrofonem, ale malá sonda (která se dává na čelo) dokáže sledovat dění ve vašem mozku a přenášet tak vaše povely do počítače. Firma představila svoji malou revoluci v ovládání počítačů na letošním E3 Expo v Los Angeles.

Ke čtení myšlenek je ještě dlouhá cesta. MindSet je vlastně miniaturní elektro encefalograf, zařízení, které se pod označením EEG již dlouhá léta běžně používá v medicíně. Současný MindSet nyní dokáže sledovat stav koncentrace hráčova mozku a NeuroSky na svém webu nabízí celou řadu her ovládaných mírou hráčova soustředění.

To vše je je jenom začátek. Dalším krokem bude čtení příkazů, které mozek posílá jednotlivým svalům – EMG. Podobná zařízení se již testují v laboratořích, ale jejich cesta mezi spotřební elektroniku bude ještě dlouhá. Kromě toho je možné přímo napojit neurony na elektroniku a tak ovládat protézy. Tento výzkum je hojně sponzorován americkou armádou.

Zdroj:
http://www.neurosky.com/
http://www.e3expo.com/
http://www.osel.cz/index.php?…

Nejčtenější