Potomci kaspického monstra

Martin Tůma  |  Technika
Bavar-2

Psal se rok 1987 a studená válka byla těsně před svým koncem, když Sovětský svaz zařadil do výzbroje velmi bizarní zbraň – Ekranoplán MD-160. Zbraň, která nebyla ani člunem a ani letadlem, získala po právu přezdívku Kaspické monstrum.

Poháněno 8 proudovými motory Kuzněcov mělo přiletět těsně nad vodní hladinou a zasypat nepřátelskou flotilu salvou šesti protilodních raket Sunburn. Nyní ale příšera nehybně odpočívá na hladině Kaspického moře v Kaspijsk, kde si ji můžete prohlédnout i vy.

Ekranoplán je napůl letadlo a napůl člun, využívající tzv. přízemní efekt. Tento stroj si při svém pohybu dopředu pod sebou vytváří vzduchový polštář, po kterém pak pluje podobně jako vznášedlo. Myšlenka na podobný typ letounu pochází již z doby druhé světové války, ale prozatím nenašla nikde uplatnění. Až do současné doby. Teď ale nebudeme mluvit o konceptu Berijev-2500, ale o malých a velmi rychlých útočných ekranoplánech Bavar-2. Jedná se o jednomístný stroj, kterým teď Írán vybavuje svoji elitní jednotky Revolučních gard. Oficiální místa označují Bavar-2 jako lehký průzkumný prostředek vybavený těžkým kulometem s vlastnostmi stealth, ale ve skutečnosti to vypadá mnohem více na kamikadze zbraň. Obzvlášť v souvislosti s útokem na USS Cole, který spáchala v roce 2000 Al-Kajda s rychlým člunem naloženým výbušninou.Bavar-2 je mnohem rychlejší a vybaven odhodlaným pilotem, který s náloží výbušnin může napáchat pěknou škodu jak na civilních tankerech, tak na vojenských lodích.

Základním prostředkem ochrany US flotily před raketami a letectvem jsou křižníky třídy Aegis. Ale ty zřejmě mají slepé místo nízko při hladině, kam nedokáží efektivně střílet. Touto dírou by mohly proklouznout právě útočné ekranoplány Bavar.

Nicméně jedna zbraň válku nevyhrává. Kolem flotily krouží dost letadel, pro které budou tyhle létající čluny „snadným sestřelem“. Ale v úzkém Hormuzském průlivu bude Bavar-2 opravdu velkou hrozbou pro všechny civilní tankery.

Foto: YouTube

Nejčtenější