Potěšení pro sobce

Václav Maletínský  |  Technika

Váháte, zda si pořídit pecky do uší za pár stokorun, nebo velká sluchátka s náhlavním mostem za desítky tisíc? Dobrá sluchátka pomohou zlepšit kvalitu zvuku i u průměrného hudebního zařízení, špatná dokonale pokazí kvalitní nahrávku z drahé audiofilské sestavy. Při výběru ale nejde jen o kvalitu zvuku a vnímání rozmanitosti a frekvence všech tónů. Jde také o to, aby váš sluch nebyl poškozen zbytečně hlasitou hudební produkcí.

Jak funguje sluchátko? Zjednodušeně řečeno – jako reproduktor v miniaturním provedení. Pokud se vám podaří nějaké sluchátko rozložit kladivem na menší části, zřejmě na stole nebo na zemi najdete zbytky malého trychtýře, mušli, membránu, měnič, který ji rozechvíval, pár drátků, trochu plastu, kůže nebo molitanu. Člověku se ani nechce věřit, že pár dobře zvolených a poskládaných součástek může stát třeba třicet tisíc korun. Zejména když něco „velmi podobného“ sežene za sto padesát korun i s mikrofonem.

Jenže stačí první srovnávací poslech a rozdíl uslyšíte. Z velmi levných sluchátek (ve větších obchodních střediscích je najdete u pokladny hned vedle žvýkaček) získáte kvalitní zvuk v homeopatickém množství. Poznáte či odhadnete, co měl být zvuk bubnu a co housle, při troše soustředění dokážete oddělit hlas zpěváka od doprovodných nástrojů a někdy porozumět jeho slovům. Ale žádné hudební orgie nečekejte.

Drahá sluchátka nabízejí zcela jiný rozměr zvuku. Je to jejich výhoda a prokletí současně. Velmi drahé produkty přesně reprodukují každou strunu, každý vzdech, každé zašustění papíru při obracení listu s notovou osnovou v třetí řadě orchestřiště. Pokud jsou tyto informace obsaženy v záznamu na hudebním nosiči, pak je uslyšíte. Záleží také na způsobu uložení skladby. Při poslechu mizerné MP3 s nízkým bitratem se taková informace ztratí a nepomůže ani Hi-Fi věž se superkvalitním zesilovačem. Je zbytečné ji pak hledat u USB přehrávače za tisícovku.

Uzavřená a otevřená

Z konstrukčního hlediska je možné sluchátka rozdělit na uzavřená, otevřená a polootevřená. První mají mušle zcela uzavřené, a potlačují proto hluk z okolí, současně je okolí málo rušeno zvuky ze sluchátek. Častější je otevřené provedení se štěrbinami, mřížkou nebo otvory na mušlích. Okolí není od zvuku ze sluchátek zcela odděleno a hluk proniká i do sluchátek. Výrobci častěji produkují otevřená sluchátka, protože u nich nemusí řešit odraz zvuku vznikající v uzavřených mušlích.

Polootevřená třída je „něco mezi“ – mušle nejsou zcela uzavřené, ale vnější hluk je částečně odstíněn (přepážkou, jiným materiálem).

Sluchátka do uší

Výhodou sluchátek do uší, které se dělí na pecky a špunty, je především jejich malý rozměr. Levná a většinou méně kvalitní sluchátka jsou přibalena ke každému MP3 nebo MP4 přehrávači či mobilnímu telefonu. Pecky se vkládají do ucha na kraj zvukovodu a jen někdy přesně dosednou v uchu na správném místě. Na trhu je několik velikostí pecek, jiná vyhovuje mužům a jiná ženám, jen pár modelů s menším plastovým výstupkem dokáže pecku udržet v malém uchu školou povinného dítěte.

Cenové rozpětí pecek je od 80 do 4000 Kč. Na modely do 300 Kč rovnou zapomeňte, mezi 400–600 Kč najdete dost zajímavých kousků, nad 1000 Kč vybírají zákazníci s vytříbeným sluchem. Špunty jsou velikostí podobné peckám, ale konstrukcí se liší. Zasunují se přímo do zvukovodu a měkká silikonová nebo pryžová hmota dobře odhluční vnější prostředí a zároveň nepouští zvuk ze sluchátek do okolí.

Hledat začněte v kategorii od 500 do 1500 Kč, kombinace kvality a ceny je k dispozici za 2000–3000 Kč a lidé, kteří prý poznají rozdíl mezi originálním a vypáleným audio CD, se spokojí s modely za 5000–9000 Kč.

Sluchátka na uši

Plná sluchátka, která jsou spojena náhlavním mostem, v podstatě obklopí ucho a schovají celý ušní boltec. Jejich měkký okraj dosedne na lebeční kost, netlačí a dobře odstíní hluk. Další skupinou jsou sluchátka s menšími mušlemi a náušníky, které se umísťují na ušní boltce. Při jejich výběru záleží na materiálu náušníků a na tvaru a pevnosti náhlavního mostu. Cenové rozpětí sluchátek s náhlavním mostem začíná na pár stokorunách a většinou končí kolem hranice 35 000 Kč.

Přenosné modely na cesty a pohyb, za jejichž podání skladeb se nemusí výrobci stydět, je možné sehnat v rozmezí 1500–3000 Kč, studiová nebo domácí sluchátka lze doporučit v hranici 4000–7000 Kč. Nároční audiofilové, kteří investovali desítky tisíc do domácí audiosestavy, pociťují příjemné mrazení jen při poslechu sluchátek za 8–15 tisíc. Víc platí jen milovníci naprosté dokonalosti jak v hudebním, tak designovém zpracování.

Pro sportovce i kecaly

Sportovci mají vyšší nároky na uchycení sluchátek na uších – běžný náhlavní most jim nevyhovuje, protože při chůzi či běhu mění svoji polohu a padá vpřed či vzad. Sportovní sluchátka jsou vybavena týlním mostem a na uši se nasazují jako obrácené brýle. V některých případech mohou být mušle vybaveny závěsem na ucho a týlní most zcela chybí. Cena sportovních sluchátek se pohybuje mezi 800–2000 Kč.

Cestovatelé někdy hledají sluchátka na uši se skládacím mostem nebo skládacími či otočnými mušlemi. Skladné modely je možné koupit za 1300–2000 Kč. V poslední době jsou na trhu i sluchátka, která snižují hladinu monotónního hluku při jízdě autem, autobusem, vlakem či v letadle. Technologie potlačení vnějších zvuků (Noise Reduction, NoiseGuard) sice prodraží nákup o tisícovku nebo dvě, ale výsledný klid při poslechu oblíbené hudby za útratu stojí.

Uživatelé počítačů, kteří rádi komunikují prostřednictvím Skypu nebo jiných hlasových programů (třeba při on-line hraní počítačových her), ale také dispečeři a telefonisté pro svou práci nebo zábavu potřebují sluchátka kombinovaná s mikrofonem. Pro občasné použití lze koupit modely za 500–800 Kč, pro trvalejší využívání je lépe nakoupit za dvojnásobek.

Příznivci volného pohybu zase ocení bezdrátová sluchátka, jejichž základna je připojena k audiozařízení a přijímač v náhlavním nebo týlovém mostu. Komunikace sluchátek probíhá prostřednictvím WiFi nebo Bluetooth a vysílač i sluchátka potřebují další napájení, většinou AAA nebo AA nabíjecí články, které vydrží 24–48 hodin provozu. Ceny bezdrátových setů začínají kolem 1800 Kč a končí na 7500 Kč.

Výběr podle údajů

Čtení technických informací na boku krabice nebo na zadní straně plastového obalu má smysl jen v některých případech. Podívat byste se ale měli pokaždé. Pokud jsou informace o rozsahu kmitočtu, délce kabelu, impedanci a míře zkreslení přelepeny zářivým nápisem SLEVA, klidně balení hoďte zpět do koše k ostatním stovkám podobných produktů, čekajících na zklamané majitele. Člověk registruje zvuky v rozsahu 20–20 000 Hz, cokoli od 15 do 35 000 Hz je milá informace a lze jí trochu věřit u dražších sluchátek, jejichž tvůrci nemají potřebu lhát.

U levnějších se více zajímejte o délku kabelu a rozměr konektoru jack (2,5 mm nebo 3,5 mm pro přenosná zařízení, větší rozměr pro domácí sestavy). Impedance (odpor, znak ohmu Ω vypadá jako pochodující píďalka jablečná, k níž mají ženy odpor…) přenosných sluchátek je nízká, většinou mezi 16–60 ohmy a budou dobře slyšitelná u přenosných přehrávačů. Impedance domácích a profesionálních sluchátek je vyšší, většinou 80–300 ohmů, protože domácí a studiové sestavy mají vyšší výkon, jsou připojeny k elektrické síti a nemusí tolik „hospodařit“ s energií.

Chcete-li použít kvalitní sluchátka s vyšší impedancí pro přenosný přehrávač, budete potřebovat sluchátkový zesilovač, který slabší výkon přehrávače zesílí na potřebnou úroveň. Důležitá je také citlivost a míra zkreslení. Pokud je citlivost měřena a uváděna stejným způsobem, pak sluchátka s vyšší citlivostí budou hrát hlasitěji než ostatní. Zkreslení vypovídá o tom, jak moc sluchátka zkazí původní tón. Pokud je zkreslení mezi 0,5–1 %, měl by být přednes věrný.

Výběr podle značek

Při nákupu sluchátek byste měli hodit stud za hlavu a obtěžovat prodavače zákeřnými dotazy. Pokud mu vypovíte, že chcete sluchátka pro převážný poslech vážné hudby v době klidného lenošení na zadním sedadle své limuzíny, vybere vám odpovídající modely sluchátek. Jestliže se představíte jako milovník Metalliky či Slipknot, a nedáte dopustit na cestování v autobuse nebo vlaku, bude jeho doporučení odlišné.

Někdo má rád přesný zvuk symfonického orchestru, další vyladí ekvalizér na brutální podání basů u deathrocku, a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Každá sluchátka jsou trochu jiná a každá značka cílí na odlišnou zákaznickou skupinu. K počítači a přenosnému přehrávači spoléhejte na dražší modely Sony, Panasonic, Philips, Pioneer, JVC, Logitech nebo Creative. Sluchátka mohou kromě dobrého zvuku odrážet i váš odlišný životní styl nebo vztah k určitému hudebnímu žánru. To platí například u produktů Skullcandy.

Osvědčenými a známými značkami jsou nepochybně sluchátka Sennheiser a Koss. Méně v povědomí jsou další producenti kvalitních sluchátek, například AKG, Bose, Beyerdynamic, Shure, Denon, Audiotechnica nebo Ultimate Ears.

Investice do kvality?

U kvalitních sluchátek nemusíte dohánět nedostatek basů a výšek hlasitostí, a přesto uslyšíte vše potřebné. Objevíte s nimi tóny, o nichž jste dříve – při poslechu levnými peckami za pár korun – neměli ani tušení. Přesvědčíte se, že sluchátka nemusíte kupovat každé dva měsíce, protože jsou spolehlivější, a jejich kabely, membrány a mušle vydrží déle. Vyšší investice se z dlouhodobého hlediska vyplatí a uši se vám odmění dlouhotrvající bezchybnou funkcí.

Zdroj: Formen

Nejčtenější